Kosmetyki dla niemowląt i dzieci. Dlaczego mają inny skład od kosmetyków dla dorosłych?

Kosmetyki dla niemowląt i dzieci. Dlaczego mają inny skład od kosmetyków dla dorosłych?
fot. iStock
18.05.2021

Kiedy dziecko się rodzi, pokrywa je naturalna, biała maź. Najlepiej, jeśli nie zostanie  od razu zmyta, tylko stopniowo wchłonie się samoczynnie w skórę dziecka. Czemu jest to zalecane? Maź płodowa ma działanie nawilżające, regenerujące i oczyszczające, a to wszystko, czego potrzebuje cienka i wrażliwa skóra dziecka. Jak pielęgnować ją na dalszych etapach życia dziecka?

Delikatne kosmetyki nie tylko do atopowej skóry

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko zmaga się z AZS, czy nie ma problemów ze skórą – to, jakich kosmetyków użyjesz, będzie miało wpływ na wygląd i właściwości skóry dziecka. Najważniejsze jest to, by do jego pielęgnacji stosować wyłącznie przetestowane dermatologicznie kosmetyki dla dzieci, które są rekomendowane do kontaktu ze skórą niemowlęcia. Zawsze zwracaj uwagę na składy – czytaj etykiety i wybieraj tylko te marki, które słyną z produkcji naprawdę dobrych, dermatologicznych, aptecznych kosmetyków (np. Mustela, Dermedic itp).

Czego NIE powinny zawierać kosmetyki dla dzieci?

Czarna lista komponentów, które wchodzą w skład formuł pielęgnacyjnych dla dzieci, niestety nie jest krótka. Czego zatem nie powinny zawierać płyny, żele, szampony i mydła dla dzieci i niemowląt? Do takich składników zaliczają się np.:

– SLES i SLS o możliwym działaniu przesuszającym i podrażniającym,
– parabeny, które mogą zaburzać w przyszłości gospodarkę hormonalną,
– PEG i PPG – uchodzące za substancje rakotwórcze,
– oleje mineralne, sztuczne substancje zapachowe, syntetyczne barwniki itp.

Oczywiście lista niekorzystnych dla skóry dziecka i jego zdrowia składników jest o wiele dłuższa, jednak te wyżej wymienione są najpopularniejszymi „gośćmi” w składach kosmetyków Twojego dziecka.

Czego zatem używać do pielęgnacji niemowląt i starszych dzieci?

Kluczem do sukcesu jest wybór prostego składu. Im będzie on krótszy, tym lepiej. Dodatki naturalnych olejków roślinnych – tłoczonych na zimno z ekologicznych upraw – z pewnością dobrze wpłyną na nawilżenie i natłuszczenie skóry, a także poprawi jej elastyczność. Jednymi z częściej polecanych i popularnych serii do kompleksowej pielęgnacji skóry dziecka są kosmetyki marki Mustela. Znajdziesz w nich takie składniki, jak np. wyciągi z organicznego awokado, ceramidy, kompleks odżywczo-ochronny, a także kokoglukozyd – delikatny i bezpieczny środek myjący. Są wolne od ftalanów, parabenów, a także fenoksyetanolu.

fot. materiały prasowe

Polskie kosmetyki dla dzieci – po jakie sięgać?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że marka kosmetyków Dermedic, która w swoim asortymencie ma również kosmetyki dla dzieci – jest polskiego pochodzenia. Seria dermokosmetyków dla niemowląt i dzieci tej firmy to płyny, żele, kremy, a także delikatne szampony i balsamy do problematycznej, atopowej skóry. Ich formuła jest wolna od sztucznych substancji zapachowych, syntetycznych barwników, konserwantów, a także innych, substancji drażniących, które nie powinny być stosowane do pielęgnacji niemowląt. Wszystkie przeszły przez surowe testy kliniczne i są oficjalnie zatwierdzone jako specjalistyczne produkty apteczne – dermatologiczne.

Czemu pielęgnacja skóry dzieci jest tak ważna? U noworodków można zaobserwować to, że ich skóra jest niezwykle cienka i mniej elastyczna. Co więcej, funkcje gruczołów (np. łojowych) nie są jeszcze tak rozwinięte, jak będzie to miało miejsce za kilka-kilkanaście tygodni, przez co skóra niezwykle szybko traci nawilżenie. Może przesuszać się, łuszczyć i tracić elastyczność. Nawilżająca kąpiel z dodatkiem dobrego płynu – emolientu – może przywrócić poziom nawilżenia, zregenerować naskórek i załagodzić ewentualne podrażnienia i odparzenia.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie