Jak przyzwyczaić dziecko do rutyny spania?

Kilka prostych kroków na trening snu.
Jak przyzwyczaić dziecko do rutyny spania?
fot. istock.com
01.12.2020
Dominika Stanisławska

Regularny sen ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie w ciągu dnia. Wysypianie się i przestrzeganie godzin snu i pobudki powinno być jednym z priorytetów dorosłego człowieka – to samo dotyczy dzieci. Niestety, całkiem spora grupa rodziców nadal popełnia kilka błędów przez co dzieci są marudne w ciągu dnia, a w nocy nie chcą spać. Jak przyzwyczaić dziecko do rutyny spania?
Zobacz więcej: Po czym nie-rodzice poznają rodziców?

4 czynności, które warto trenować, aby sen twojego dziecka był pełnowartościowy

Pobudka

Twoje dziecko wstaje o godzinie 6 rano i przychodzi do ciebie marudzące i nieszczęśliwe? Często rodzice, aby „dospać” biorą dziecko do siebie i przez kolejne pół godziny do godziny śpią wspólnie. Niestety, jest to błąd. Jeśli twoje dziecko wstaje o 6 rano dla ciebie to też jest pobudka. Powitaj swoje dziecko z uśmiechem, energią i wspólnie zacznijcie dzień.

Drzemka

Twoje dziecko raz drzemie w ciągu dnia, a innym razem przez cały dzień wcale nie drzemie? W tym wypadku albo odzwyczajasz dziecko od drzemki albo staje się ona rutyną. Ponadto drzemka powinna zawsze odbywać się w tych samych godzinach i trwać tak samo długo. Zapewne każdy z nas pamięta leżakowanie w przedszkolu. Zawsze odbywało się ono o tej samej godzinie i trwało tyle samo.
Zawsze odbywało się ono o tej samej godzinie i trwało tyle samo.
fot. istock.com

Pora snu

Dziecko powinno kłaść się spać ok. 4 godziny po drzemce, czyli jeśli dziecko wstaje po drzemce o 14, to ok. 18 powinno być już gotowe do spania. Ważne jest także, aby przed snem unikać telewizji, ponieważ „nowoczesne” bajki mają w sobie tyle bodźców, że skutecznie stymulują dziecko do podjęcia kolejnych czynności. Właśnie takiego niezdrowego pobudzenia powinno się unikać.
Zobacz więcej: Najdziwniejsze mity na temat dzieci

Przygotowanie do snu

Całość przygotowania nie powinna trwać dłużej niż 30 minut. W to wliczona jest szybka kąpiel i czytanie przed snem. Czytanie nie powinno trwać dłużej niż 10 minut. Po lekturze należy zabrać książkę, aby nie kusiła dziecka i wyłączyć wszystkie światła. Jeśli dziecko po wyłączeniu świateł wychodzi z łóżka lub marudzi należy niezwłocznie przenieść je do łóżka. Prośby, które są do nas kierowane należy zapisywać na kartce i podsumować słowami „Zrobię to jutro”.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie