Jak nauczyć dziecko pielęgnacji ciała?

Trzeba zacząć od najmłodszych lat.
Jak nauczyć dziecko pielęgnacji ciała?
fot. istock.com
17.11.2020
Dominika Stanisławska

Im wcześniej zaczniemy rozmowy na temat higieny, tym lepiej dla naszego dziecka. Niestety, ale wiek dojrzewania spadł w porównaniu do statystyk sprzed kilkunastu lat. Z tego powodu już w wieku ok. 7 lat, dziecko powinno wiedzieć, jak dbać o higienę i dlaczego trzeba używać dezodorantu. Nawet jeśli dziecko nie wykazuje żadnych oznak dojrzewania.
Zobacz więcej: Jak zadbać o zdrowy sen małego ucznia? O tym warto pamiętać!

Obowiązkowy prysznic każdego wieczoru, jak go wyegzekwować?

Małe dzieci nie lubią się myć. Każdy, kto ma dziecko przechodzi przez wieczorne negocjacje. Mankament polega na tym, że dziecko nie widzisz, że dorośli myją się codziennie lub rodzice odpuszczają wieczorny prysznic. Nie ma nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko jak najszybciej zaczęło dbać o higienę i przestrzegało wieczornego mycia, to musi być tego uczone od najmłodszych lat. Warto też zwrócić uwagę, czy włosy dziecka zaczynają się przetłuszczać. Trzeba kontrolować stan włosów, bo czasami za przetłuszczanie odpowiedzialny jest niedokładnie spłukany szampon. W innym wypadku, czas wprowadzić rutynę mycia włosów. Pozwól swojemu dziecku brać samodzielny prysznic, ale bądź blisko, gdy będzie potrzebować pomocy.
Pozwól swojemu dziecku brać samodzielny prysznic, ale bądź blisko, gdy będzie potrzebować pomocy.
fot. istock.om

Higiena jamy ustnej, jak utrzymać zęby w dobrym stanie?

Zęby twojego dziecka powinny być zadbane od najmłodszych lat. Regularne wizyty u dentysty, do tego szczotkowanie rano i wieczorem, żucie gumy po posiłku – to podstawy. Mleczaki, tak samo jak stałe zęby powinny być odpowiednio pielęgnowane. Wielu rodziców pozwala na samodzielną pielęgnację jamy ustnej u dziecka, ale zupełnie nie kontrolują jakości wykonanych czynności. Aby zęby były czyste, trzeba umyć je przy dziąsłach, bo tam rozwija się najwięcej bakterii. Jak poznać, że ząb jest czysty? Wystarczy przejechać językiem po zębie. Jeśli nie czujemy osadu, to znaczy że płytka została wyczyszczona.
Zobacz więcej: Czego nie powinno zabraknąć w wyprawce noworodka?

Pierwszy dezodorant, kiedy go wprowadzić?

Jeśli twoje dziecko zaczęło się intensywnie pocić, a „zapach” jest nie do zniesienia i pozostaje na ubraniach, to już czas na pierwszy dezodorant. Zapytaj swojego dziecka, czy zauważyło, że ostatnio bardziej się poci. Uspokój swoje dziecko, że to normalne i po prostu wprowadź dezodorant do codziennej rutyny. Jeśli nie jesteś pewien, czy drogeryjne produkty to najlepsze rozwiązanie, zawsze może sięgnąć po dezodorant z naturalnych składników.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie