U niemowlaków łatwo o pleśniawki i stany zapalne jamy ustnej, szczególnie, gdy rodzice nie dbają o higienę tej części ciała. Warto już od pierwszych dni życia dziecka pielęgnować wały dziąsłowe, a w kolejnych etapach rozwoju szczotkować zęby mleczne. Jama ustna niemowlaka ma wiele wałów dziąsłowych, w których zalega pokarm. Jak dbać o dziąsła malucha? Jak szczotkować zęby w kolejnych etapach życia dziecka?
Zobacz więcej: Produkty ekologiczne dla najmłodszych okiem eksperta – dowiedz się, w jaki sposób powstają
Już od samego początku na rodzicach spoczywa obowiązek dbania o dzieci oraz edukowanie maluchów z zakresu higieny. Zanim pojawią się mleczaki, rodzic co najmniej dwa razy dziennie powinien przemywać dziąsła dziecka. Najlepiej robić to gazikiem i ciepłą wodą. W ten sposób usuniesz resztki pokarmu, który zalega miedzy dziąsłami, a co za tym idzie, zniwelujesz ryzyko rozwijania się bakterii w jamie ustnej.
Tak jak pielęgnujemy dziąsła, musimy zadbać o smoczki i gryzaki. Należy je płukać kilkanaście razy dziennie we wrzątku. Jednocześnie trzeba pamiętać, że absolutnie zabronione jest maczanie ich w słodkich napojach – tak samo jak słodkie szkodzi naszym zębom i dziąsłom, tak samo szkodzi dziecku.
fot. istock.com
Jeśli przyzwyczajmy dziecko do codziennej higieny jamy ustnej, to w przyszłości ono samo będzie wiedziało, jak ważne są zdrowe zęby. Bezwzględnie konieczne jest mycie zębów wieczorem, kiedy pojawią się pierwsze mleczaki (najpierw wyrastają zęby z przodu, a na koniec te na górze). W nocy jama ustna nie jest aktywna, język inaczej się układa, co niestety wspomaga rozwój bakterii. Aby dobrze zadbać o jamę ustną dziecka należy dopasować odpowiednią szczotkę do zębów. Dla małych dzieci są to przeważnie silikonowe nakładki, którymi czyści się zęby i dziąsła oraz specjalne szczotki do zębów z miękkim włosiem. Od tego momentu można też używać pasty z fluorem.
Zobacz więcej: Jak prawidłowo zbilansować jadłospis niemowlęcia?
Nie ma potrzeby, aby noworodek odbył wizytę u dentysty, ale trzeba ją odbyć w pierwszym roku życia dziecka. Obywa się ona w większości dla rodziców, którym lekarz tłumaczy, jak w kolejnych etapach rozwoju pielęgnować jamę ustną i jak nie dopuścić do powstania próchnicy. Warto dodać, że próchnica u dzieci bardzo szybko się rozprzestrzenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wraz z rozwojem jamy ustnej dziecka, wizyty u stomatologa powinny się obywać co 4 miesiące, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia zębów. Od razu lekarz podda leczeniu zmiany, jeśli takowe zauważy.