Problemy z laktacją? Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić i kiedy rozpocząć karmienie mieszane

Jak sobie radzić, jeśli dziecko nie przybiera prawidłowo na masie ciała i czy należy wówczas włączyć do diety dziecka mleko modyfikowane?
Problemy z laktacją? Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić i kiedy rozpocząć karmienie mieszane
fot. iStock
25.08.2020

Karmienie piersią to piękny, a zarazem trudny czas, wymagający wiele wysiłku zarówno ze strony kobiety, jak i dziecka. Niepodważalnym faktem jest to, że mleko matki to najlepszy pokarm, jaki można dać maleństwu. Nie zawsze jednak ten sposób karmienia przychodzi z łatwością, a w trakcie mogą się pojawić problemy. Większość z nich można jednak pokonać! Dowiedz się, jak poradzić sobie w tych trudnych momentach.

Dobra technika to podstawa

Przy karmieniu piersią istotne jest odpowiednie przystawienie dziecka do piersi. Zgodnie z zasadą litery C mama powinna uchwycić swoją pierś czterema palcami od spodu. Kciuk powinien być tak ułożony, by ciężar piersi był całkowicie na dłoni kobiety. Aby nakłonić niemowlę do ssania, należy skierować brodawkę w stronę jego buzi. Można dotknąć nią wargi maleństwa – wtedy maluch powinien odruchowo otworzyć usta. Najlepiej, jeśli obejmie nimi całość brodawki. Kiedy zacznie ssać, trzeba się upewnić, czy nie wydaje przy tym specyficznego dźwięku – cmokania – oznaczającego, że niemowlę nie je, a ssanie nie sprawia mamie dyskomfortu. Po kilku spłyconych i pośpiesznych łykach dziecko powinno zacząć jeść wolniej i spokojniej. 

Za mało mleka w piersiach

Organizm kobiety przygotowuje się do produkcji mleka już podczas ciąży. Mechanizmy stymulujące powstawanie pokarmu zostają uruchomione zaraz po porodzie przez odruchy neurohormonalne, które kontrolują wytwarzanie i wypływanie mleka. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma pierwszy kontakt mamy z noworodkiem oraz pierwsze próby przystawienia niemowlęcia do piersi. Nawet jeśli w piersi nie ma dużo mleka, nie należy się martwić – pod warunkiem, że niemowlę odpowiednio przybiera na wadze. Maleństwo zaraz po przyjściu na świat nie potrzebuje zbyt wiele pokarmu.

Kiedy początkowo produkujesz bardzo mało pokarmu, nie należy się poddawać! W przypadku jakichkolwiek trudności warto skonsultować się z lekarzem czy położną – specjalista doradzi, jak postępować w kłopotliwych momentach i jak pobudzić laktację. Aby sprawdzić, czy dziecko się najada, oprócz kontroli masy ciała warto też zwrócić uwagę na ilość kupek i przemoczonych pieluszek w ciągu dnia – to jedne z oznak skutecznego karmienia. Jeśli nadal będziesz odnosiła wrażenie, że maluch nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu, wówczas koniecznie powinnaś skonsultować swoje obawy z lekarzem.

Sprawdzone sposoby na pobudzenie laktacji:

  • Częste przystawianie maluszka do piersi. Ssanie stymuluje odruch prolaktynowy, czyli mechanizm wytwarzania mleka. Im częściej niemowlę je, tym więcej pokarmu powstaje w piersiach kobiety.
  • Prawidłowo skomponowany jadłospis i nawodnienie kobiety. Menu mamy podczas laktacji powinno być odpowiednio zbilansowane. Do produkcji mleka organizm szczególnie potrzebuje wody, pamiętaj więc o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów – głównie niskozmineralizowanej wody mineralnej lub wód źródlanych. Zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku, podczas laktacji kobieta powinna przyjmować około 2,7 litra płynów, w tym wody, ale także zawartych w innych produktach (np. zupach).
  • Pozytywne podejście. Wytwarzanie mleka w piersiach jest zależne również od emocji mamy. To dlatego tak istotny jest dotyk dziecka oraz pozytywne myślenie, co również pobudza Twój organizm do wytwarzania oksytocyny odpowiedzialnej za wypływanie pokarmu z piersi. 

Jeśli mleka nie ma tyle, ile trzeba

Komplikacje laktacyjne lub zdrowotne sprawiają, że 40% kobiet karmi lub dokarmia swoje potomstwo mlekiem modyfikowanym, a w późniejszym okresie liczba ta wzrasta nawet do 70%[1]. Jednym z głównych, uzasadnionych powodów wprowadzenia karmienia mieszanego jest niski przyrost masy ciała niemowlęcia. Pomimo pojawienia się takiej sytuacji, warto walczyć o utrzymanie laktacji. Większość problemów związanych z karmieniem piersią można rozwiązać, jednak dokarmianie mlekiem modyfikowanym często jest najlepszym rozwiązaniem, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka.

Niezależnie od powodu, z jakiego nie możesz karmić wyłącznie piersią, z myślą o dalszym wspieraniu harmonijnego dojrzewania młodego organizmu powinna (w porozumieniu z lekarzem pediatrą) warto wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Przykładem jest Bebilon Profutura 2. To najbardziej zaawansowana formuła wśród mlek Nutricia[2], gdy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe. Łączy ona unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, która odwzorowuje kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, z najwyższym na rynku poziomem HMO[3], czyli naturalnie występujących w mleku matki oligosacharydów: 2’FL, a także 3’GL, który powstaje w wyniku unikalnego procesu[4]. Zawiera również niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach, a także posiada wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych.

 

Ważne informacje:

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 

 

[1] U&A 2018, Kantar TNS.

[2] Wśród mlek następnych Nutricia.

[3] W porównaniu do innych mlek następnych na rynku, na podstawie danych zebranych w lutym 2020 r.

[4] Opracowanego przez naukowców Nutricia

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie