>

6 zasad bezpieczeństwa, które powinno znać każde dziecko

Nie uda się uchronić dziecka przed każdą potencjalnie niebezpieczną sytuacją. Jednak każda mądra mama uczy dziecko, jak się zachować w chwili zagrożenia. Uwaga, uczy, nie straszy!
6 zasad bezpieczeństwa, które powinno znać każde dziecko
fot. istock.com
08.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Aby nauka nie poszła w las, najlepiej powtarzać o tym dziecku co pewien czas, przemycając ważne komunikaty w trakcie zwykłej rozmowy lub zabawy (raczej nie róbcie wykładu!).

6 zasad bezpieczeństwa

#1 Twoje dziecko poczuło się zagubione i zagrożone, a ciebie nie ma w danej chwili w pobliżu.

Co ma zrobić? Wytłumaczcie mu, aby w takiej sytuacji poszukało innej mamy, podeszło do niej i powiedziało, co się stało. Coś takiego może mu się przytrafić na placu zabaw, na plaży lub w innym pełnym ludzi miejscu, np. na koncercie lub festynie. Może się zdarzyć, że na chwilę straci was z oczu, co nie oznacza jeszcze, że się zgubiło, a wy się jakoś strasznie oddaliliście. W takim tłumie są inne mamy i na pewno nie zawiodą, gdy przyjdzie im pomóc wystraszonemu maluchowi.

#2 Obcy dorosły próbuje złapać lub zabrać dziecko.

W takich sytuacjach twoje dziecko nie musi być grzeczne! Wręcz przeciwnie: niech krzyczy, kopie, gryzie i jak najgłośniej wzywa pomocy. Nawet jeśli dojdzie do nieporozumienia, nie gań malca, że tak ostro zareagował. To dobrze, bo gdy faktycznie ktoś obcy się na niego połakomi, takie zachowanie może sprawić, że szybko nadejdzie pomoc lub porywacz się wystraszy.

#3 Ktoś je dotyka lub w inny sposób przekracza granice cielesności.

Przede wszystkim spraw, aby twoje dziecko nigdy, przenigdy nie wstydziło się o tym tobie powiedzieć. Naucz je, że z takim sprawami zawsze powinno przyjść do ciebie. Nawet, jeśli to jest wielki sekret i ktoś poprosił dziecko, aby nikomu go nie wyjawiło. To delikatne kwestie, więc sama też musisz wykazać się delikatnością i rozwagą z rozmowie z dzieckiem. Jeśli nie będzie mieć oporu, aby mówić z tobą o takich kwestiach, wykonałaś kawał dobrej roboty i być może uchroniłaś je przed niejedną nieprzyjemną sytuacją. Ty już będziesz wiedzieć, co dalej z nią zrobić.

#4 Kiedy dziecku wydaje się, że śledzi go samochód.

Wpój mu wtedy taką zasadę, aby uciekało w przeciwną stronę. Zanim auto zawróci, będzie czas, aby znaleźć schronienie lub opóźnić ewentualne wciągnięcie do auta. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli dziecko konfabulowało w tej sprawie, bo, np. obejrzało jakiś film kryminalny w telewizji, nie gań je za to, a spokojnie wytłumaczcie sobie zaistniałą sytuację.

Zobacz więcej: 6 zasad bezpieczeństwa, które powinno znać każde dziecko

#5 Zrezygnuj z personalizowanych gadżetów.

Nie wszyscy wokół muszą wiedzieć, jak twój maluch ma na imię! To może zachęcić obcą osobę do rozmowy z twoim dzieckiem i nawiązaniem z nim relacji. Niekiedy zaleca się przygotowanie tabliczki z imieniem dziecka i telefonem do mamy i zawieszenie mu na szyi, gdy spędzacie np. czas na wypełnionej po brzegi plaży w obcym kraju. Może się wówczas zdarzyć, że maluch zgubi się w tłumie i wtedy coś takiego ma sens. Na co dzień zrezygnujcie z takich emblematów. Kiedy np. dziecko przebywa na dobrze znanym sobie terenie, idzie do szkoły, czy spędza czas na placu zabaw.

#6 Naucz dziecko, że może wzniecać alarm, kiedy czuje się zagrożone.

Oznacza to, że może wówczas głośno krzyczeć i wołać pomocy. Nie powinien się tego wstydzić, czy uważać, że mu nie przystoi. W sytuacji zagrożenia wszelkie formy grzecznościowe niech idą do lamusa. Tu chodzi o bezpieczeństwo twojego dziecka.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie