Czy kupować dziecku zabawki militarne?

Zabawki militarne są uwielbiane przez większość chłopców, są nimi oczarowane niektóre dziewczynki, a rodzice z niepokojem na nie spoglądają, bo wydaje im się, że zabawki militarne to nic dobrego. Jak jest naprawdę?
Czy kupować dziecku zabawki militarne?
fot. istock.com
08.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zabawki militarne to ogromny problem wielu rodziców. Z jednej strony nie jest tajemnicą, że dzieci wzdychają w ich stronę. Chłopcy chcą być policjantami i żołnierzami, dziewczynki - superagentkami. Wszystkie dzieci chcą być najlepsze i wszystkie chcą walczyć ze złem. Rodzice jednak nie są co do tego przekonani, bo obawiają się, że zabawki militarne wzbudzają w dzieciach agresję i powodują poczucie nienawiści do innych ludzi.

Czy kupować dziecku zabawki militarne?

Zdania w tym temacie są podzielona zarówno wśród psychologów, jak i wśród rodziców. Dzielą się oni na 3 grupy:

  • Tych, którzy uważają, że nie ma w tym nic złego;
  • Tych, którzy uważają, że zabawki wywołują w dziecku agresję, więc są złe;
  • Tych, którzy warunkują posiadanie takiej zabawki.

Bez względu na to, czy w sklepach były dziecięce kamizelki kuloodporne i pistolety na kulki czy też półki sklepowe świeciły pustkami, dzieci bawiły się w wojnę, walkę i policjantów i złodziei. Tak naprawdę nie wiadomo, czy dzieciom takie zabawki szkodzą, pomagają czy są dla nich obojętne. Nikt nie przeprowadził rzetelnych badań na ten temat i prawda jest taka, że kawałek patyka potrafi być równie militarną zabawką jak zabawkowy karabin.

Zabawki militarne - czego obawiają się rodzice?

Rodzice najczęściej boją się, że dziecko będzie agresywne przez to, jakimi bawi się zabawkami. Jest to oczywiście bzdurą. Nikt nie robi się agresywny od zabawek. Agresja jest wynikiem wychowania i odpowiedzialność spoczywa tu wyłącznie na rodzicach.


Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/pistolet-czolg-proca-moze-miecz-czy-kupowac-dzieciom-zabawki-militarne/gi, różne rodzaje broni mogą stać się zachętą do kolekcjonowania a także nauki historii. W sklepach jest mnóstwo modeli do sklejania, dziecko może je kolekcjonować a przy tym uczyć się precyzji, cierpliwości

Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/pistolet-czolg-proca-moze-miecz-czy-kupowac-dzieciom-zabawki-militarne/
zabawki militarne
fot. istock.com

Zabawki militarne - jakie są plusy?

  • Jeśli chodzi o strzelanie - czy to z łuku czy to z pistoletu - to dziecko być może prosto z zabawy przerzuci się na sport i będzie trenować łucznictwo lub strzelectwo, a to bardzo rozwijające sporty.
  • Różne rodzaje broni mogą stać się zachętą do kolekcjonowania i nauki historii. W sklepach jest mnóstwo modeli do sklejania, dziecko może je kolekcjonować, a przy tym uczyć się precyzji i cierpliwości.
  • Zainteresowanie czołgami w prostej linii prowadzi do historii. Być może w przyszłości zaskutkuje to lepszymi ocenami z tego przedmiotu?
  • Część psychologów jest zdania, że w przypadku chłopców potrzeba dominacji i walki jest genetyczna, więc lepiej, by takie potrzeby były realizowane w zabawie niż w prawdziwym życiu.

Zobacz więcej: Pokolenie szklanych ekranów - czyli wszystko o netoholizmie i fonoholizmie u dzieci

Zabawki militarne - jakie są minusy?

  • Zabawki militarne to w przeważającej większości przedmioty, które symbolizują narzędzia do zabijania, więc ich głównym przekazem jest zadanie drugiej osobie cierpienia. To nie najlepszy przekaz dla dzieci, które właśnie uczą się wyrażać swoje emocje.
  • Poprzez kontakt z zabawkami, których zabawowym celem jest zadanie bólu, dziecko oswaja się z przemocą i uważa, że w pewnych warunkach przemoc jest uzasadniona, a nawet pożądana.
  • Podczas zabawy tego typu zabawkami u dzieci wyzwala się agresja i chęć robienia drugiej osobie krzywdy. Dziecko poza tym nie uczy się jak prawidłowo rozwiązywać konflikty.
zabawki militarne
fot. istock.com

Trudno zatem o jednoznaczne wskazanie, czy zabawki militarne są dobrym czy złym pomysłem. Przede wszystkim warto przedyskutować z dzieckiem ich zakup i zorientować się, czego dziecko tak naprawdę potrzebuje – bo czym innym jest chęć zabijania, a czym innym chęć biegania po lesie z łukiem.

Należy też ustalić z dzieckiem określone reguły podczas zabawy, niech dziecko wie, że nie powinno celować w drugą osobę ani jej poniżać. Dziecko musi wiedzieć, że w czasie zabawy wchodzi w inny świat, ale tuż po niej wraca to normalnego życia, w którym nie strzela się do kolegów.  

A wy pozwalacie swoim dzieciom bawić się zabawkami militarnymi?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie