Czy kolejność urodzenia wpływa na jakość życia dziecka?

Czy najstarsze dzieci z rodzeństwa najlepiej radzą sobie w życiu, lepiej zarabiają i mają wyższe IQ?
Czy kolejność urodzenia wpływa na jakość życia dziecka?
fot. istock.com
11.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Wyniki najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Sydney i Uniwersytetu w Edynburgu pokazują, że może być w tym sporo prawdy.

Kolejność urodzenia a jakość życia dziecka

Grupa badaczy postanowiła przyjrzeć się wpływowi kolejności narodzin dzieci na ich rozwój i powodzenie życiowe. Badania dowodzą, że najstarsze dzieci sprawniej myślą i już w pierwszych latach życia osiągają wyższe wyniki w testach IQ, niż ich młodsze rodzeństwo. W efekcie na późniejszych etapach życia są lepiej wykształceni i więcej zarabiają.

Zdaniem naukowców przyczyna tkwi w odmiennym traktowaniu najstarszych. W badaniach wzięło udział 5 tys. osób poniżej 14. roku życia, którym co dwa lata organizowano testy sprawdzające m.in. umiejętności czytelnicze. Dodatkowo przeanalizowano metody wychowawcze ich rodziców. Okazało się, że najstarsze dzieci otrzymują od swoich opiekunów największe wsparcie w przypadku zadań wymagających myślenia. Rodzice bardziej angażują się w ich przypadku w rozwój intelektualny - np. naukę pisania i czytania.

Zobacz więcej: Jakie są skutki przebodźcowania dziecka?

Skąd się to bierze? Pojawienie się pierwszego dziecka to rewolucja w życiu rodziców, którzy bardzo przejmują się swoją nową rolą. Starają się nie popełnić żadnego błędu i zanim nie pojawi się kolejny potomek, pierworodny jest w centrum uwagi rodziców.

Autorzy badań zauważają także pewien minus takiej sytuacji. Najstarsze dzieci znacznie silniej odczuwają presję związaną z wynikami w nauce i sukcesami w ich życiu zawodowym.

Pocieszeniem mogą być wyniki badań z początków XX wieku. Słynny austriacki psychiatra Alfred Adler wysnuł wniosek, że kolejność narodzin wcale nie musi determinować naszego życia, a jedynie może mieć na nie pewien wpływ.

Polecane wideo

8 zasad prawidłowego karmienia piersią
8 zasad prawidłowego karmienia piersią - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie