Imię dla dziecka - jak wybrać to odpowiednie?

Każde z imion coś znaczy i najczęściej kryje się za nim jakaś historia. Specjalnie dla was sprawdziliśmy, czym kierują się rodzice podczas wybierania imion dla swoich dzieci
Imię dla dziecka - jak wybrać to odpowiednie?
fot. istock.com
27.05.2020
Katarzyna Lemanowicz

Jakie stereotypy wiążą się z konkretnymi imionami? Które imię będzie najlepsze? Które zapewni naszemu dziecku osiągnięcie sukcesu? Czy w ogóle imię ma na to wpływ?

Każdy rodzic kieruje się zupełnie inną zasadą podczas wybierania imienia dla swojego dziecka, trudno dostrzec jakąś regułę, lecz łatwo wyodrębnić najczęstsze kryteria, którymi sugerują się rodzice. Spróbujmy prześledzić kryteria i metody wybierania imienia dla dziecka. 

Imię dla dziecka - jak wybrać to odpowiednie

Przodkowie, tradycja i historia rodziny

Jest to najczęstsze kryterium wyboru imienia dla dziecka. Najczęściej nadaje się imię po dziadku lub babci, rzadziej po tacie czy mamie, czasami wybiera się imię kogoś z rodziny, kto był ważny dla rodu - np. wybudował dom, w którym teraz wszyscy mieszkają. Często imię po przodku bywa nadawane jako drugie. Rodzice chcą w ten sposób okazać swoją wdzięczność i kontynuować tradycję.

Imię dla dziecka - jak wybrać?

fot. istock.com

Imię dla dziecka - kieruj się modą

Jedno z częstszych kryteriów. Przy wyborze imienia zazwyczaj argumentem jest to, że jest po prostu ładne: dobrze brzmi, osłuchało się, przez ostatnie dziesięć lat nie było popularne, a teraz wróciło i rodzice są święcie przekonani, że będą wyjątkowi, wybierając dziecku dane imię. Nic bardziej mylnego! Kiedyś była modna Julia czy Amellia, teraz na porodówkach same Jasie, Ignasie i Zosie.

Zobacz więcej: 12 najpiękniejszych i mało popularnych imion dla dziewczynki

Imię dla dziecka - pobaw się w skojarzenia

Bardzo częstym kryterium jest kojarzenie (dobre lub złe) danego imienia. Rodzice nazywają dzieci tak, jak nazywały się sąsiadki z bloku obok (bo były miłe i dawały cukierki), jak nazywały się bohaterki bajek, książek, filmów i seriali, nadają imiona występujące w piosenkach, które bardzo lubią albo po prostu dają imię po kimś sławnym, kogo cenią. W ten sposób wskazujemy na funkcję życzeniową imienia - rodzice podświadomie oczekują, że mała Milagros będzie taka jak popularna niegdyś bohaterka argentyńskiej telenoweli.

Imię dla dziecka - zbadaj jego etymologię

To bardzo silne kryterium, coraz bardziej popularyzowane i coraz częściej wykorzystywane. Rodzice chętnie dowiadują się, co oznacza wybrane imię, skąd pochodzi, jak jest stare i jakie cechy ze sobą niesie. Możemy również poznać predyspozycje zawodowe dla danego imienia.

Jak wybrać imię dla dziecka?
fot. istock.com

Imię dla dziecka - kieruj się jego patronem

Kryterium kiedyś bardzo częste, lecz dziś stosunkowo rzadkie. Część rodziców jednak wciąż wertuje życiorysy świętych, by znaleźć odpowiednie imię i powierzyć dziecko swojemu świętemu patronowi, by wyjątkowo wstawiał się za dzieckiem. Wybór patrona i dzień, w którym obchodzone jest jego wspomnienie w Kościele Katolickim, determinują datę imienin dziecka.

Zobacz więcej: To są najrzadziej nadawane imiona

Imię dla dziecka - a może doceń oryginalność?

Innym kryterium jest chęć nadania takiego imienia, którego nikt nie będzie miał. Sprzyja to rozwojowi leksykalnemu i rozwojowi kultury, często jednak wprowadza osobę trzecią w konsternację, ponieważ nie zawsze wiadomo, jaka płeć kryje się pod danym imieniem. Rodzice stawiają na oryginalność i obcojęzyczność. Część z imion się przyjmie, a część odejdzie za kilka lat w zapomnienie.

Czymkolwiek będą kierowali się rodzice, muszą pamiętać, że imię będzie towarzyszyło dziecku przez całe życie. Imię przede wszystkim nie powinno ośmieszać. Niektórzy rodzice nie zdają sobie nawet sprawy, jak w zestawieniu z nazwiskiem brzmi imię ich dziecka (moim znajomym, Gawłom, urodził się ostatnio syn - pierwszy ma na imię Piotruś, drugiego nazwali Paweł. Paweł Gaweł nie rokuje jednak najlepiej, mimo że nie ma nic złego ani w imieniu, ani w nazwisku).

A wy Drodzy Rodzice – czym kierowaliście się przy wyborze imienia dla waszego dziecka? Czy jest wśród was ktoś, kto nie kierował się żadnym z wyżej wymienionych sposobów?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie