Rozwód a dziecko - co zrobić, żeby dziecko nie ucierpiało?

Rodzice zdają sobie sprawę, że gdy się rozwodzą, najbardziej cierpią na tym dzieci. Chcą więc zrekompensować dzieciom straty, ale w rzeczywistości nierzadko powodują, że dzieci cierpią jeszcze bardziej.
Rozwód a dziecko - co zrobić, żeby dziecko nie ucierpiało?
fot. istock.com
17.03.2021
Katarzyna Lemanowicz

Prawdopodobnie rozwodzisz się po raz pierwszy i nie masz doświadczenia, jak należy to robić, by nie ucierpiało na tym dziecko. Wszyscy dobrze wiemy, że dziecko najbardziej przeżywa rozstanie rodziców i nie ma możliwości, by było inaczej. Możecie jednak postępować w tej trudnej sytuacji tak, by zminimalizować negatywne skutki Waszej decyzji. I nie chodzi tu bynajmniej o rekompensowanie dziecku strat, których doznaje. Przeciwnie – zazwyczaj takie rekompensaty nie tylko dodatkowo krzywdzą, lecz także psują dziecko.

5 błędów, które popełniamy, rekompensując dzieciom rozwód

#1 Szybkie szukanie drugiego taty albo drugiej mamy

Nierzadko jest tak, że chwilę po rozwodzie rodzice wstępują w nowe związki i wydaje im się, że im szybciej określą swoje (i nowego partnera) role społeczne, tym szybciej dziecko zaakceptuje rozstanie rodziców. Nic bardziej mylnego. Przed wprowadzeniem do domu „drugiego taty” sprawdź go na wylot, przejrzyj lokaty, kredyty, konta bankowe, zapoznaj się z przeszłością i poznaj ewentualnych teściów. Nie powinnaś pozwolić sobie na to, by po raz drugi zachwiać u dziecka poczucie stałości.

#2 Dzieci doświadczają poczucia odrzucenia, gdy rodzice się rozwodzą

Zwykle trudno im oddzielić sprawy rodziców od spraw rodziny i uznać, że to tylko jeden rodzic opuścił drugiego, lecz żadne z rodziców nie opuściło dziecka. Nie ograniczaj więc kontaktu drugiego rodzica z dzieckiem, żeby maluch nie czuł, że to on był kością niezgody. Wielu rodziców chce stać się dla dziecka obojgiem rodziców jednocześnie, to niemożliwe!

#3 Nie rozpieszczaj dziecka zanadto, pokazując mu, że wciąż jest dla ciebie ważne.

Nagłe kupowanie nowych ciuchów, pozwalanie na wyjścia ze znajomymi, większe kieszonkowe to najprostsza droga to pokazania dziecku, że sytuacja, w której się znalazło, uprawnia je do prezentowania postawy roszczeniowej. Takie dziecko w przeciągu roku stanie się najbardziej nieznośną istotą na świecie.

Zobacz więcej: Czy jako matka samotnie wychowująca syna możesz działać tak, by twój syn nigdy nie miał ci za złe, że jesteście sami?

#4 Nawet jeśli wydaje ci się, ze twój maluch jest wyjątkowo duży i inteligentny, nie czyń z niego swojego powiernika

Wielu rodziców chce wszystko dokładnie wyjaśnić swojemu dziecku. Jest to zupełnie niepotrzebne. Twoje dziecko już wystarczająco się boi o swoją przyszłość. Musi wiedzieć, jak wygląda rzeczywistość, ale nie ma potrzeby, by wiedziało za dużo.

#5 Nie staraj się być „nową sobą”, bo to zachwieje poczucie równowagi

Jeśli naraz z zahukanej nauczycielki staniesz się wyluzowaną babeczką, dziecko może stracić do ciebie zaufanie.

rozwód

fot. istock.com

Jeśli widzisz, że dziecko bardzo przeżywa wasz rozwód i nie zanosi się, by cokolwiek miało się zmienić, nie zastanawiaj się, jak zrekompensować dziecku stratę, ponieważ nie jesteś w stanie tego uczynić, ojciec dziecka zresztą też nie. Wprowadź dziecko do nowej rzeczywistości i nauczcie się wszyscy w niej funkcjonować.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie