Chcesz nadać dziecku ponadczasowe imię? Zobacz listę tych najpiękniejszych

Każdy człowiek lubi czuć się dobrze z własnym imieniem, dlatego warto zadbać, by imię naszego maluszka przez całe życie było dla niego dumą, a nie utrapieniem.
Chcesz nadać dziecku ponadczasowe imię? Zobacz listę tych najpiękniejszych
fot. istock.com
05.06.2020
Katarzyna Lemanowicz

Na przestrzeni kilku lat, polskim dzieciom najczęściej nadawano imiona Antoni i Zuzanna. Są to imiona uniwersalne nie budzące kontrowersji. Jeśli jednak chodzi o ponadczasowość, pewnie nie każdy wie, że Julia i Jan są w czołówce najczęściej nadawanych imion od ponad stu lat! Za to imiona sprzed stu i więcej lat (często słowiańskie) wracają ostatnio do łask: stąd w piaskownicy mogą się spotkać Kazimierz, Władysław i Bogumiła. W przeciwną stronę idą rodzice nadający dzieciom takie imiona, by te odnalazły się za granicą, np. Nikola i Oliwier.

Imię dla dziecka - jak wybrać to odpowiednie?

W każdym z tych typów można znaleźć piękne imię, które będzie pasowało do naszego szkraba.

Poznaj 10 imion, które są ponadczasowe i piękne

#1 Małgorzata – imię z języka greckiego. Oznacza perłę. Zarezerwowane jest dla dumnych i silnych kobiet. Wszak jest to imię królowej Margot, Margaret Thatcher i... Małgorzata Nikołajewna z powieści Bułhakowa.

#2 Jan – imię biblijne, które z hebrajskiego tłumaczy się "Bóg jest łaskaw". Tak zakorzeniło się w polskiej kulturze, że trudno przyswoić jego obce pochodzenie (zresztą na całym świecie są jego odpowiedniki). Któż nie pamięta Jasieńka z piosenki o białych różach? A jan Skrzetuski z "Trylogii" Sienkiewicza? Czysto polskie brzmienie.

#3 Aniela – imię pochodzące z łaciny. Oznacza "ta, którą opiekują się aniołowie". Polakom głównie kojarzy się z tytułową bohaterką noweli Bolesława Prusa. Wdzięczne, delikatne i dziewczęce.

Jakie imię dla dziecka wybrać?
fot. istock.com

#4 Jerzy – imię greckie, które oznacza "rolnik". Mężczyzna, który je nosi winien być odważny i rycerski, gdyż święty Jerzy jest właśnie patronem rycerzy. Nie każdy wie, że waleczny kozak Bohun miał na imię Jerzy (po ukraińsku Jurij).

Zobacz więcej: 12 najpiękniejszych i mało popularnych imion żeńskich. 

#5 Kalina - imię pochodzenia polskiego lub rosyjskiego, którego znaczenie jest zrozumiałe – pochodzi od krzewu kaliny. Nie ma odpowiedników w innych językach. Imię to nosiła niezapomniana polska aktorka i piosenkarka Kalina Jędrusik.

#6 Michał – imię hebrajskie oznaczające "któż (jest) jak Bóg" albo "do Boga podobny". W Biblii tak miał na imię jeden z archaniołów. Już sam ten fakt motywuje Michała do wielkich czynów. Do tego jego imiennikami są Michał Anioł i Michaił Bułhakow.

#7 Anna – to popularne imię wywodzi się z hebrajskiego i znaczy "łaska", jest tłumaczone jako "pełna wdzięku, łaski'. Każdy Polak zna kilka właścicielek tego imienia. Urodzona współcześnie dziewczynka będzie z dumą nosić to imię jednej z głównych bohaterek "Krainy Lodu".

 

Najpiękniejsze imię dla dziecka
fot. istock.com

#8 Marcin – imię to pochodzi z łaciny od rzymskiego boga wojny Marsa.W historii było znane ze względu na XVI-wiecznego reformatora Marcina Lutra, a współcześnie przychodzi na myśl laureat Pokojowej Nagrody Nobla Matrin Luther King.

#9 Zofia – to greckie imię oznacza "mądrość". Polskie zdrobnienie Zosia od razu przywodzi na myśl piękną dziewczynę z zaplecionym warkoczem i z wiankiem we włosach. Pewnie dlatego, że tak miała na imię ukochana pana Tadeusza z epickiego poematu Mickiewicza...

#10 Wojciech – imię pochodzenia słowiańskiego łączące komponenty 'woj" i "ciech", co w wolnym tłumaczeniu znaczy "ten, który cieszy się z bycia żołnierzem". Święty Wojciech był pierwszym polskim męczennikiem, który miał ogromne zasługi w szerzeniu chrześcijaństwa na naszych ziemiach.

Kochane SuperMamy - czym kierujecie się przy wyborze imienia dla dziecka? Dajcie koniecznie znać na [email protected]

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie