Jakie tajemnice skrywa układ pokarmowy niemowlęcia?

Poznaj najciekawsze fakty na temat układu pokarmowego maluszka.
Jakie tajemnice skrywa układ pokarmowy niemowlęcia?
fot. istock.com
08.06.2021
Katarzyna Lemanowicz

Choć układ pokarmowy dziecka rozwija się podczas życia płodowego, maluszek, który przychodzi na świat, nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Poznaj ciekawe fakty, które pozwolą ci prawidłowo zadbać o swoje dziecko.

Jakie tajemnice skrywa układ pokarmowy niemowlęcia?

Układ pokarmowy noworodka różni się od układu pokarmowego dorosłego. Proces kształtowania trwa latami i dopiero koło 3 roku życia dziecka przypomina układ pokarmowy dorosłego. W porównaniu do osoby dorosłej przełyk jest nieco krótszy i szerszy oraz charakteryzuje go brak mechanizmu zastawkowego i odpowiedniego napięcia dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja ulewaniu treści pokarmowej. Treści pokarmowe dłużej zalegają w żołądku, a mikroflora jelitowa jest jeszcze niedojrzała. 

Warto wiedzieć także, że przepuszczalność nabłonka jelitowego jest większa, oznacza to, że więcej alergenów i substancji szkodliwych może przenikać do organizmu. Układ pokarmowy maluszka jest delikatny, więc specjaliści zalecają, by przez pierwsze 6 miesięcy karmić maluszka wyłącznie piersią. Niestety zastąpienie pokarmu mamy mlekiem modyfikowanym lub zbyt wczesne rozszerzanie diety może prowadzić do problemów z brzuszkiem, częstych kolek i nietolerancji pokarmu, a tym samym niekorzystnie wpływać na samopoczucie malucha. Wiele mam karmiących piersią też może zaobserwować nadwrażliwość dzieci na niektóre składniki, które spożywają szczególnie te wzywające lub bardzo tłuste.

Mikroflora - jak wpłynąć na jej prawidłowy rozwój?

Nie bez znaczenia jest sposób porodu (naturalny czy przez cięcie cesarskie), odżywanie niemowlęcia (pokarm matki czy sztuczny), skład flory bakteryjnej matki i otoczenia, antybiotyki podawane matce i noworodkowi. Ponieważ w układzie pokarmowym zachodzi mnóstwo procesów, które mają wpływ na cały organizm ważne, by ta flora prawidłowo się rozpajała.

W większości w skład flory wchodzą dobroczynne Bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus. Węglowodany złożone zawarte w mleku mamy, które nie ulegają trawieniu w układzie pokarmowym maluszka. Są one pożywką dla pożytecznych bakterii zasiedlających jelita. Dzięki nim możliwa jest fermentacja niestrawionych resztek pokarmowych, synteza niektórych witamin oraz ochrona organizmu przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Zobacz więcej: Zdrowie malucha w 10 prostych krokach
Zdrowie dziecka

fot. istock.com

Prawidłowe działanie układu pokarmowego wpływa na samopoczucie dziecka

Prawidłowy rozwój układu pokarmowego bez wątpienia ma wpływ na samopoczucie maluszka. Prawidłowe trawienie i wchłaniania składników odżywczych sprawia, że dojrzewający organizm jest prawidłowo odżywiony. A brak zaparć, kolek czy ulewania wpływa na lepsze samopoczucie maluszka i spokojniejszy sen.

1000 pierwszych dni ma znaczenie

Pierwsze 1000 dni, czyli pierwsze lata od chwili poczęcia maluszka to bardzo ważny czas. W tym czasie kształtują się preferencje smakowe, a także nawyki żywieniowe. We wczesnym okresie możesz wpłynąć na zdrowie dziecka nie tylko w danej chwili, ale niejako "zaprogramować" preferencje na przyszłość.

W trakcie rozwoju zachodzą tzw. okresy krytyczne, w których, poprzez odpowiedni sposób żywienia, możliwe jest programowanie metabolizmu, czyli przemiany materii u dziecka. Zalicza się do nich okres ciąży, niemowlęcy i pierwsze lata życia dziecka – to wtedy m.in. dojrzewa układ pokarmowy, intensywnie rozwija się mózg czy kształtuje się układ odpornościowy. Ze względu na intensywne procesy rozwoju i wzrostu, a także niedojrzałość pewnych układów i narządów, prawidłowe żywienie w początkowym okresie ma fundamentalne znaczenie dla przyszłego zdrowia dziecka. Nawet najlepiej zbilansowana dieta w późniejszych latach nie przyniesie już podobnych rezultatów i nie uzupełni ewentualnych braków powstałych w pierwszych latach życia.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Duśka (Ocena: 5) 18.06.2021 08:12
Jak brzuszek nie boli to dziecko jest szczęśliwe. Dlugo nam zajęło żeby znaleźć odpowiednie mleko dla dziecka. Dopiero jak przeszliśmy na humanę wszystkie dolegliwości brzuszkowe przestały nam dokuczać.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie