Słownik noworodka, czyli jak zrozumieć swoje dziecko?

Maluch płaczem wyraża swoje niezadowolenie. Niezawsze wiesz, o co chodzi? O to lista rzeczy, których maluszki na pewno nie lubią!
Słownik noworodka, czyli jak zrozumieć swoje dziecko?
fot. istock.com
18.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Maluszki na początku komunikują się z rodzicami tylko w jeden sposób - płaczem. Często jednak rodzice nie wiedzą, o co noworodkowi chodzi, co może być nawet powodem do frustracji. Obserwując dziecko, możesz poznać je lepiej i nauczyć się rozpoznawać sygnały dawane przez maluszka. Nie porównuj go do innych dzieci (nawet swoich), to mały człowiek, który ma swoje własne upodobania. Jednak są rzeczy, których wszystkie maluszki nie lubią. O to lista, która pomoże ci "dogadać się" z własnym dzieckiem. Z czasem nauczysz się rozpoznawać, co lubi twoje dziecko, a czego nie.

Słownik noworodka, czyli jak zrozumieć swoje dziecko?

Dziecko nie lubi, gdy jest zbyt ciepło

Często rodzice boja się, że maluszek zmarznie i przykrywają kolejnym kocykiem. Jednak przegrzane dziecko źle się czuje i zaczyna płakać. Gdy maluch płacze upewnij się, czy nie ma mokrego karku. Wbrew pozorom maluszki wolą, gdy temperatura w mieszkaniu jest niższa.

Dziecko nie lubi chaosu

Maluszki nie mają poczucia czasu, porządkują dzień za pomocą systematycznych wydarzeń. Jeśli działasz chaotycznie bez ustalonego planu dnia i ustalonej kolejności poszczególnych czynności maluszek może być rozdrażniony. Koniecznie wprowadź stały rozkład dnia: stałe pory drzemki, posiłków, spacerów, głównych zabiegów pielęgnacyjnych, kąpieli i nocnego spania. Stały harmonogram pozwoli ci także, lepiej gospodarować czasem.

Małe dziecko

fot. istock.com

Dziecko nie lubi nadmiaru dzięków i wrażeń

Nadmiar wrażeń i ludzi bardzo męczy dzieci, a nadmiar bodźców może drażnić maluszka. Dlatego unikaj sklepów, koncertów, meczów. W pierwszych miesiącach ograniczona ilość ludzi, kolorów, zapachów i dźwięków będzie znacznie lepszym pomysłem. Jeśli maluszek zaczyna płakać właśnie z nadmiaru bodźców, należy je wyciszyć - zabrać w spokojne miejsce, przytłumić światło, nie mówić i nie machać zabawką. Dziecko potrzebuje spokoju. Warto wiedzieć, że maluszek w codziennych czynnościach także preferuje spokojne ruchy i spokojny ton.

Zobacz więcej: Jak wychować twórcze dziecko?

Dziecko nie lubi samotności

Maluszki do 6 miesiąca życia traktują siebie i mamę jako jedna osobę, stąd rozpacz, gdy znikasz z pola widzenia. W okolicach 8 miesiąca dopiero maluszek zaczyna powoli rozumieć, że nie jesteście jednością, a to, że ciebie nie widać nie oznacza, że zniknęłaś. Maluszki uwielbiają bliskość i dotyk. Zostawione same w pokoju w swoim łóżeczku będą protestować. Bliskość daje dziecku poczucie bezpieczeństwa: możesz tulić maluszka, kangurować, nosić w chuście, masować i głaskać bez obaw, że rozpieścisz dziecko. Ono tego potrzebuje by się czuć bezpiecznie, wszakże było blisko ciebie przez dziewięć miesięcy.

Dziecko nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych

Większość dzieci nie lubi kąpieli, ubierania i rozbierania. Zanim zabierzesz się a "obsługę" maluszka zacznij mówić do dziecka spokojnym głosem, mów co robisz, by maluszek nie był zaskoczony. Dzięki temu maluszek z czasem zacznie się oswajać z pielęgnacyjnymi rytuałami. Postaraj się zachować spokój, jeśli czujesz się niepewnie, dziecko to czuje i reaguje płaczem.

W przypadku kąpieli zadbaj dodatkowo o odpowiednią temperaturę wody, ale weź pod uwagę, że maluszek może lubić troszkę cieplejszą lub chłodniejszą. Metodą prób i błędów w końcu dojdziecie do porozumienia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie