Leczenie boreliozy u dzieci

Wakacje to czas, kiedy dzieci są bardziej narażone na kleszcze.
Leczenie boreliozy u dzieci
fot. istock.com
06.07.2021
Katarzyna Lemanowicz

Z roku na rok rośnie w Polsce liczba osób zapadających na boreliozę. Sanepid ostrzega przed plagą tych pajęczaków. Wiele osób sądzi, że kleszcze spadają z drzew. W rzeczywistości żyją one w ściółce - w trawach lub krzewach, w lesie, na łące, na działce lub w parkach. Kleszcze posiadają zmysły powonienia i temperatury, które umożliwiają im wykrycie "ofiary". Powszechnie uważa się, że pajęczaki te występują tylko w lesie. Tymczasem kleszcze można spotkać nawet w centrum miasta.

Co zrobić, gdy dziecko ma kleszcza?

Podstawowa zasada to usunąć jak najszybciej! Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Nie wolno kleszcza usuwać placami, rozgniatać, wyciskać, wykręcać, smarować tłuszczem, środkami dezynfekującymi ani przypalać!

Zobacz więcej: Ciężarna latem: Ukąszenia owadów, oparzenia słoneczne, odwodnienie - jak sobie radzić?

kleszcz u dziecka
fot. istock.com

Objawy boreliozy u dziecka

Miejsce po kleszczu należy obserwować, gdyż niektóre kleszcze są zakażone bakteriami Borrelia burgdorferi, które wywołują boreliozę. Szacuje się, że chorobę tę może przenosić około 30% kleszczy.

Borelioza może dawać różne objawy, gdyż wyróżniamy trzy rodzaje. Boreliozę wczesną zlokalizowaną można poznać po objawach skórnych - pojawia się rumień wędrujący w miejscu ukąszenia (rozszerzająca się plama, jaśniejsza w środku). Może pojawić się ból głowy, gorączka oraz węzły chłonne mogą być powiększone. Borelioza wczesna rozsiana oprócz skórnych objawy, daje objawy neurologiczne, jak zapalenie mózgu, zapalenie nerwu twarzowego oraz reumatologiczne, jak zapalenie stawów. Borelioza późna rozsiana - może ujawnić się nawet 10 lat po zakażeniu, objawia się zanikowymi zmianami skóry, a także stałymi lub nawracającymi zmianami neurologicznymi i reumatologicznymi.

Po 4-6 tygodniach od ukąszenia dziecka przez kleszcza można wykonać badania krwi na obecność przeciwciał (IgG, IgM) skierowanych przeciwko krętkom. Jeśli wynik jest pozytywny lub pozostawia wątpliwości, wykonuje się badanie metodą Western-blot. W leczeniu boreliozy u dzieci stosuje się antybiotykoterapię. Zlecając podawanie leków, lekarz bierze pod uwagę wiek i wagę dziecka. Nieleczona (lekceważona w pierwszej fazie) borelioza grozi powikłaniami.

Profilaktyka boreliozy u dzieci

Warto wybierając się do parku a szczególnie do lasu przestrzegać kilku zasad:

  • Ubierz dziecko w koszulę z długimi rękawami, długie spodnie i wysokie buty, a głowę załóż chustkę lub kapelusz,
  • Unikaj przedzierania się przez chaszcze, gęste zarośla. Tam kleszczy jest najwięcej,
  • Użyj środka odstraszającego kleszcze w postaci żelu lub spray. Na wózek możesz nakleić specjalne odstraszające naklejki, koniecznie też użyj moskitiery,
  • Zawsze przy sobie miej specjalny przyrząd do usuwania kleszczy lub pęsetę.

Po każdym spacerze trzeba bardzo dokładnie sprawdzić powierzchnię ciała wszystkich domowników i zwierząt. U dorosłych kleszcze zazwyczaj wybierają miejsca z delikatniejszą skóra jak wszelkie zgięcia stawowe, głowę, ręce i pachwiny. U małych dzieci, gdzie skóra jest cieńsza, kleszcz może wbić się wszędzie.

Szczepienie przeciwko boreliozie dla dzieci

Niestety nadal nie ma szczepionki przeciw boreliozie, a rozpoznanie jest trudne: z powodu niespecyficznych objawów. Trudności z opracowaniem szczepionki wynikają ze zmienności antygenów bakterii powodujących boreliozę. Natomiast dziecko można zaszczepić przeciwko innej odkleszczowej chorobie, jaką jest odkleszczowe zapalenie mózgu.

Zobacz więcej: Jak poradzić sobie z ukąszeniami owadów u dzieci?

Zaszczepić może się każdy, u kogo nie stwierdzono wyraźnych przeciwwskazań (np. ciężkiej reakcji alergicznej na białko jaja kurzego). Można szczepić dzieci małe dzieci, ale należy się upewnić, czy dana szczepionka jest przeznaczona dla maluchów. Pełną i długotrwałą ochronę uzyskuje się po podaniu trzech dawek. Najlepszy rezultat osiąga się, podając je w kilkumiesięcznych odstępach, a pierwszą dobrze jest przyjąć zimą lub wczesną wiosną.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Tina (Ocena: 5) 26.07.2021 21:03
@Gośka pytasz o ten wariant wysyłkowy? Nawet nie...za 169zł masz praktycznie full kompleksową obsługę bez wychodzenia z domu. Mnie taki komfort jak najbardziej leży, szczególnie że nie mam z kim zostawić dzieci. Pakiet możesz sobie podejrzeć na stronie laboratorium diagnostyki w esklepie
odpowiedz
Gośka (Ocena: 5) 20.07.2021 21:47
@Tina drogie to badanie? Jak je kupić?
odpowiedz
Tina (Ocena: 5) 18.07.2021 15:05
Warto dodać, że jeśli już się zdarzy że kleszcz się do nas czy do dziecka 'przyklei', nie powinno się go wyrzucać, tylko profilaktycznie zanieść do badania na borrelię. Albo nawet nie zanosić tylko odesłać w specjalnym pudełku, które jest w zestawie DiagPack z laboratorium diagnostyki. Takie badanie to jak dla mnie absolutna podstawa by zminimalizowac ryzyko choroby u naszego malucha
odpowiedz
Polecane dla Ciebie