Praktyczne porady dotyczące imion - jak wybrać to idealne?

Szukanie imienia dla dziecka to jeden z niezwykle przyjemnych elementów oczekiwania na narodziny.
Praktyczne porady dotyczące imion - jak wybrać to idealne?
fot. istock.com
28.08.2020
Katarzyna Lemanowicz

Wybór imienia dla dziecka to ogromnie ważna decyzja, ponieważ tych kilka liter będzie mu towarzyszyło przez całe życie. Specjalnie dla przyszłych mam przygotowałyśmy przejrzysty poradnik, czym się kierować szukając imienia idealnego.

Praktyczne porady dotyczące imion - jak wybrać to idealne?

Krok pierwszy: Wizyta na strychu albo w księgarni

Wybierz się na wycieczkę do księgarni i wyszperaj wśród wydawniczych propozycji leksykon imion. Kup także kalendarz w wypisanymi przy każdym dniu imieninami, a także przypomnij sobie swoje ulubione powieści. Uzbrojona w inspirujące księgi wynotuj na kartce kilkanaście swoich typów i o to samo poproś ukochanego. Jeśli kilka pomysłów się zdubluje – świetnie – nie będzie małżeńskiego konfliktu na tle imion, jeśli nie – przygotuj się na negocjacje.

Krok drugi: Eliminacje

Od razu odrzućcie imiona, które nie pasują do nazwiska, jakie dziecko będzie nosiło, np. do długiego nazwiska pasuje imię krótkie, chociażby dlatego by w przyszłości uniknąć problemów z niewystarczającą liczbą „okienek” w dokumencie czy wypełnianym formularzu – to czysto praktyczna porada. Wypowiadaj każde zestawienie na głos, żeby wyłapać, czy imię i nazwisko się nie rymują.

Zobacz więcej: To jest 10 najpopularniejszych IMION dla dziewczynek

Upewnijcie się także, że imię można łatwo zdrobnić. Gdy dziecko jest małe, poważne formy wydają się niestosowne i odwrotnie. Imię, które ma kilka form, pozwala dostosować odpowiednią do wieku. I sytuacji, np. mała Kasiunia, kilkuletnia Kasia, niegrzeczna Kaśka, dorosła Katarzyna.

Krok trzeci: Negocjacje

Przygotuj się na rodzinne spory i debaty. Możesz być pewna, że każda z babć i cioć będzie ci służyła dobrą radą, ale to ty i twój partner jesteście rodzicami i jedynymi, ostatecznymi decydentami. Dlatego nawet jeśli pradziadek, dziadek i ojciec twojego męża oraz on sam zostali ochrzczeni imieniem Konstanty, a ty wolałabyś by twój synek był po prostu Kubą, nie bój się wytoczyć wojnę familijnej tradycji.

Dobra rada: Unikaj obcych imion. Szczególnie, jeśli masz typowo polskie nazwisko. Jessica Kowalska, Claudia Nowak czy Alan Kapusta brzmią po prostu komicznie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie