Całowanie dzieci w usta przez rodziców ma podtekst seksualny? Takie jest zdanie niektórych ekspertów

Dlaczego dla niektórych ludzi całowanie dzieci w usta jest straszne, złe i nieodpowiednie, ale masowanie im pleców, przytulanie ich i wspólna kąpiel - w porządku?
Całowanie dzieci w usta przez rodziców ma podtekst seksualny? Takie jest zdanie niektórych ekspertów
fot. istock.com
15.09.2021
Katarzyna Lemanowicz

Rodzicielstwo jest trudne, mądrzy rodzicie ciągle zastanawiają się, czy postępują dobrze ze swoimi dziećmi, chcą wychowywać je z miłością i w najlepszy sposób. I właśnie wtedy, gdy rodzice czują, że mogą odetchnąć z ulgą, nie zawodzą w kwestiach wychowawczych, pojawia się ktoś, kto mówi im, że to, co robią, jest najgorszą rzeczą, jaką kiedykolwiek mogli zrobić swojemu dziecku.

Tak, niektórzy eksperci twierdzą, że całowanie dziecka w usta przez rodzica ma podtekst seksualny

Czy oni w ogóle wiedzą, co mówią? Takie pytanie postawi na pewno niejeden rodzic. Co jakiś czas eksperci szokują nas swoimi twierdzeniami. Dr Charlotte Reznick, psycholog szkolny i profesor psychologii na University of California w Los Angeles, autorka „Moc wyobraźni twojego dziecka: Jak przekształcić stres i niepokój w radość i sukces twojego dziecka?”, mówi: „Pocałunek w usta może być stymulowaniem… To skomplikowane. Jeśli mama całuje w usta tatę i odwrotnie, czy to znaczy, że ja, mała dziewczynka lub chłopiec, pocałuję moich rodziców w usta? Jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie, kiedy przestać całować swoje dzieci w usta, odpowiedziałabym, że teraz.”. Rodzice są niechętni do całowania dzieci w usta, ponieważ usta uznawane są za strefę erogenną i całowanie dzieci w usta może „powodować zakłopotanie”.

Zobacz więcej: Na wsi, czy w mieście - gdzie lepiej wychowywać dzieci?

Pisarka i mama, Sabrina Rogers-Anderson na pytanie, czy całować dzieci w usta, odpowiada w taki sposób: „Wyobraźmy sobie taką sytuację: moja dwuletnia córeczka wystawia do pocałunku swoją anielską twarzyczkę, co powinnam zrobić? Odepchnąć ją i wyjaśnić jej, że to nieodpowiednie? To tak, jakbym wymagała od niej, żeby zrozumiała, że ma za krótką spódniczkę i że nie będę już słuchać nigdy więcej tej zdzirowatej Rihanny.”. W odczuciu dziecka całowanie w usta przez mamę czy tatę, jest takim samym pocałunkiem, jak w czoło czy policzek. To my, dorośli nadajemy odpowiednie znaczenia. Dr Paul Hokemeyer powiedział: „Ważne, żeby rodzice zachowywali granice w wychowaniu swoich dzieci, a jeśli chodzi o wyrażanie uczuć, powinni robić to, co im wydaje się normalne.”. W niektórych domach całowanie dzieci w usta przez rodziców jest czymś zwyczajnym i nikt nie widzi w tym żadnych podtekstów. To taki sam sposób okazywania miłości, jak branie na kolana i przytulanie. I tyle.

Czy całowanie w usta może być mylące dla dzieci?

Całowanie w usta jest jednym z wyrazów rodzicielskiej miłości. To gest, który jest zarezerwowany tylko dla mamy, taty lub dziecka, ewentualnie bliskiego opiekuna malucha. Jeśli dziecko zostanie pocałowane w usta przez kogoś obcego, to takie zachowanie można uznać za nieodpowiednie i wykraczające poza pewne granice. Dr Samantha Rodman, psycholog i mama czworga dzieci mówi: „Nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby pocałunek dziecka w usta przez rodzica był źle odebrany. To tak samo, jakbyśmy powiedzieli, że karmienie piersią jest zbyt seksualne.”. Niektórzy ludzie mają problemy z zaakceptowaniem karmienia piersią, ale dobrze wiemy, że nie ma tu się nad czym zastanawiać. Podobnie jak całowaniem w usta dziecka przez rodzica.

Buziak dziecko

fot. istock.com

Całowanie w usta a zdrowie

Z punktu widzenia zdrowia dziecka, całowanie w usta nie jest wskazane. Przez tę formę okazywania miłości, można przenieść wirusa opryszczki, choroby wrzodowe i bakterie wywołujące próchnicę zębów, a także wirusy i bakterie wywołujące różne inne choroby, jak przeziębienie czy grypę (zwłaszcza w tych pierwszych chwilach, kiedy nie jesteśmy świadomi swojego schorzenia). Dla wielu ludzi całowanie w usta dziecka jest po prostu niehigieniczne. Jeśli mamy próchnicę zębów lub opryszczkę, nie warto ryzykować.

Dzieci prędzej czy później same dorastają do wieku, kiedy nie chcą być już traktowane jak maluchy i całowanie w usta przestaje im odpowiadać. W nowoczesnym społeczeństwie co chwilę pojawiają się jakieś głosy, mówiące, że takie zachowanie jest nieodpowiednie. Nie warto się nimi przejmować. Jeśli w naszym domu całowanie dziecka w usta jest naturalną oznaką miłości, nie powinniśmy z tego rezygnować. To w końcu nasz dom i nasze zasady.

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.09.2021 15:32
Bez przesady... Dopóki dziecko jest małe i chce to robić,to jest ok.
zobacz odpowiedzi (1)
Polecane dla Ciebie