

Jeszcze ćwierć wieku temu rodzice nie zastanawiali się, kiedy – zgodnie z prawem – ich dziecko może zostać samo w domu czy wrócić bez opieki ze szkoły. Dziś wiele zmieniło się w tym temacie, ponieważ pojawiły się prawne regulacje, zgodnie z którymi rodzic do pewnego momentu nie może pozwolić pociesze na samodzielność chociażby w kwestii powrotu do domu. Szczegóły?
Przeczytaj też: Jesienne ferie na horyzoncie? Oto nowe pomysły, które mają pomóc w walce z przemęczeniem
W świetle prawa dziecko może wrócić samo ze szkoły, gdy ma skończone 7 lat. Mówi o tym ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku – „Prawo o ruchu drogowym”. Ważny jest w tym przypadku artykuł 43. Zgodnie z nim dziecko przed ukończeniem 7 lat może korzystać z drogi (nie tylko jezdni) wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła przynajmniej 10 lat. Przepisy te nie dotyczą jednak strefy zamieszkania. Czego więc konkretnie?
Wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, ruchu osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt – czytamy.
Dodajmy, że kwestie te reguluje także Kodeks Wykroczeń. Jeśli więc pozwolimy dziecku samemu chodzić po ulicy, zanim skończy ono 7 lat, możemy podlegać grzywnie lub naganie.
Źródło: edziecko.pl
Przeczytaj też: Naukowcy wzięli pod lupę ubrania uczniów. Było na nich więcej bakterii, niż w toalecie