To imię powstało w wyniku językowej pomyłki. Kiedyś nadawano je często, dziś spotyka się je coraz rzadziej

Ma ono pochodzenie starosłowiańskie.
To imię powstało w wyniku językowej pomyłki. Kiedyś nadawano je często, dziś spotyka się je coraz rzadziej
fot. Pexels/ olia danilevich
30.12.2024

Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka to naprawdę ważna sprawa. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców tygodniami zastanawia się, która propozycja będzie najlepszą opcją. Czym zazwyczaj się kierujemy? Sympatiami, rodzinną historią albo… modą.

Czy wiesz, że w czasach PRLu pewne męskie imię było bardzo popularne, a współcześnie tylko kilkanaście dzieci rocznie jest nim nazywane? Co więcej, aktualnie brzmiąca wersja to… dzieło pomyłki językowej! O czym konkretnie mowa?

Przeczytaj też: To piękne imię pokochali Francuzi. W Polsce jest rzadko nadawane

Mieczysław – imię, które królowało w czasach PRL

Kiedy dziś słyszy się imię „Mieczysław” w pierwszej kolejności oczami wyobraźni widzi się dojrzałych mężczyzn. I choć jest to szlachetne i dumne imię, dziś niewielu chłopców się tak nazywa. W pierwszej połowie roku otrzymało je jedynie 14 dzieci, a rok wcześniej 19. W całej Polsce żyje natomiast 200 tysięcy mężczyzn o takim imieniu.

Warto również wiedzieć, że imię Mieczysław powstało… w wyniku pomyłki językowej. Jak to możliwe? Okazuje się, że gdy setki lat temu zagraniczni kronikarze przepisywali księgi, powielali błąd, który później utrwaliły kolejne pokolenia. I tak Miecisław stał się Mieczysławem.

A jacy są zazwyczaj panowie, noszący to imię? Mówi się, że to mężczyźni z otwartym umysłem, którzy świetnie odnajdują wspólny język z innymi ludźmi. Łatwo wyciągają trafne wnioski i szybko podejmują decyzje. Nierzadko bywają dobrymi liderami. Poza tym cechuje ich empatia, lojalność i gotowość niesienia pomocy innym.

Przypomnijmy też, że w 2024 roku najpopularniejszymi męskimi imionami były: Nikodem, Jan, Aleksander, Antonii, Franciszek, Leon, Ignacy, Jakub czy Stanisław.

Przeczytaj też: Słyszałaś o "grudniowych dzieciach"? Naukowcy wiedzą już, jaka jest przyczyna tego zjawiska

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie