Pierwsze 48 godzin w domu z noworodkiem: co powinno cię zaniepokoić?

Ty i twój maluszek dopiero się poznajecie. Pierwsze godziny sam na sam w domu potrafią być stresujące.
Pierwsze 48 godzin w domu z noworodkiem: co powinno cię zaniepokoić?
fot. istock.com
05.07.2024
Katarzyna Lemanowicz

Przede wszystkim pamiętaj, że maluszek, który opuszcza szpital jest zdrowy, wiec nie martw się na zapas. Choć dopiero się poznajecie, twój instynkt podpowie ci, jeśli będzie się działo coś niepokojącego. Warto jeszcze pod koniec ciąży wybrać przychodnię i pediatrę, a także sprawdzić jak w twojej okolicy wygląda nocna czy weekendowa opieka pediatryczna. Podpytaj wśród znajomych, może mają sprawdzonego pediatrę "na telefon", na pewno poczujesz się bezpieczniej, gdy po porodzie wrócicie do domu.

Niepokojące objawy u noworodka

#1 Gorączka u noworodka nie jest samodzielną chorobą, lecz objawem innych procesów zachodzących w organizmie. Z perspektywy profesjonalisty gorączka to podwyższona temperatura ciała spowodowana przestawieniem ośrodka termoregulacji w podwzgórzu na wyższy poziom.

Ciepłota wewnątrz ciała, która interesuje nas w kontekście gorączki, to temperatura powyżej 38°C, zależna m.in. od pory dnia oraz miejsca pomiaru – temperatura będzie o ok. 0,5 stopnia wyższa w rectum i ok. 0,3 stopnia wyższa w jamie ustnej niż rzeczywista temperatura ciała. Dlatego też za gorączkę uznaje się rozbieżne wartości. Zależnie od zastosowanej techniki mierzenia temperatury – różnica może wynosić nawet 0,5 stopnia. Mierząc temperaturę w jamie ustnej, za gorączkę uznamy wynik 38,3°C, a w rectum 38,5°C. Miejsce pomiaru jest zatem istotne z punktu widzenia oceny, czy dziecko gorączkuje, i powinna uwzględniać te różnice.

Gorączka jest reakcją obronną organizmu. Jej pojawienie się oznacza, że u malucha rozwija się stan zapalny, z którym układ odpornościowy dziecka próbuje walczyć. Wzrost temperatury ciała do pewnego momentu nie jest groźny (wbrew pozorom 37 stopni u dziecka to nie gorączka). Jednak, gdy temperatura przekroczy 38,5 stopni, trzeba ją obniżyć.

#2 Dziecko nie chce jeść lub nie siusia. Maluszek powinien być karmiony co najmniej co trzy godziny i nie powinien odmawiać jedzenia. Jeśli maluszek nie, nie panikuj i spróbuj innej techniki karmienia. Jeśli maluszek odmawia jedzenia i do tego ma zbyt długo suchą pieluszkę może być odwodniony i konieczny jest kontakt z lekarzem.

#3 Żółta skóra lub oczy u noworodka. Zazwyczaj żółtaczka zaczyna się jeszcze w szpitalu i lekarz decyduje czy wypuścić maluszka do domu. Nie martw się na zapas, zazwyczaj żółtaczka przechodzi sama, jednak warto skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy się nasilają.


fot. istock.com

#4 Krwawienie lub dziwnie wyglądający kikut pępowinowy. Jeśli zauważysz smużki krwi w kale, krwawienie z pępka, lub z rany po obrzezaniu (jeśli zdecydowaliście się na ten zabieg) koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Podobnie, jeśli cię niepokoi wygląd kikuta pępowinowego.

Objawy u noworodka, które mogą cię niepokoić, ale są zupełnie normalne

#1 Dziecko nie robi kupki. Najistotniejsze jest, by maluszek moczył pieluszki, kupka może pojawiać się nawet przez dwa dni. Jeśli wygląda normalnie, nie martw się, jeśli zaobserwujesz zaparcie warto powiedzieć o tym położnej środowiskowej lub pediatrze.

#2 Mocz różowo - pomarańczowy. W pierwszym tygodniu maluch może moczyć pieluchy na lekko różowawy kolor, jest to spowodowane przez kryształy kwasy moczowego. Zazwyczaj takie zabarwienie znika w pierwszym tygodniu po porodzie.

#3 Krwawienie z pochwy u noworodka. U niektórych dziewczynek zaraz po porodzie może zdarzyć się krwawienie z pochwy, które może się utrzymać nawet kilka dni. Jest to spowodowane przez zmiany w poziomie hormonów po urodzeniu.

#4 Zez u noworodka. Oczy maluszka potrzebują jeszcze chwilkę, by zacząć "prawidłowo " się ustawiać. Nie stresuj się, jeśli maluch zaraz po porodzie ma rozbiegane oczy. Wynika to ze słabych mięśni, które potrzebują czasem nawet 2 miesięcy, by się wzmocnić. Jeśli zez występuje nadal lub pojawi się po 6 miesiącu warto się skonsultować z okulistą.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Emilia (Ocena: 5) 05.07.2024 22:59
Noworodek to skarb, ale sam poród często skutkuje negatywnymi następstwami w ciele kobiety. U mnie było to zbliznowacenie po nacięciu krocza... Z polecenia zamówiłam do ćwiczeń dilatory Femila i byłam bardzo zadowolona
odpowiedz
Polecane dla Ciebie