Są sytuacje, w których dziecko ma więcej odwagi niż rodzic

Mama i tata mają być wsparciem i opoką dla swojego malucha, jednak są sytuacje, w których ty byś się krępowała lub bała, a dziecko zrobi to bez wahania.
Są sytuacje, w których dziecko ma więcej odwagi niż rodzic
fot. istock.com
16.04.2024
Katarzyna Lemanowicz

W naturze rodzica leży chronienie swojego małego i bezbronnego maluszka. Sprawdź, w jakich sytuacjach dorośli się krępują, boją, a nawet wstydzą, a dziecko zrobi to bez wahania.

Odwaga dziecka

Płacz bez wątpienia leży w naturze dziecka i jest pierwszym sposobem komunikacji ze światem. Maluch nie krępuje się czy to noc, czy dzień, czy jest w domu, czy w miejscu publicznym, jeśli cokolwiek mu nie pasuje jest skłonny drzeć się wniebogłosy i zalewać krokodylimi łzami. Dorośli zazwyczaj próbują ukryć łzy, nawet gdy to są łzy wzruszenia czy radości.

Szczerość dziecka - wyrażenie niezadowolenia i krytykowanie

Dziecko jest do bólu szczere i jeśli cokolwiek mu się nie podoba albo płacze (jak jest małe) albo mówi wprost. Smak jedzenia, prezent, jaki dostał od Mikołaja, czy nowa fryzura mamy - mały krytyk, bez oporów powie co o tym myśli. Wielu dorosłych wie, co wypada, a co nie i woli zacisnąć zęby niż powiedzieć uczciwie innemu dorosłemu co myśli na dany temat.

fot. istock.com

Zdobywanie nowych znajomości

Maluchy bez problemu podchodzą i zaczepiają inną osobę, którą miałby ochotę poznać. Co więcej, większe dzieci potrafią się wprost zapytać "czy zostaniesz moją koleżanką albo przyjacielem". A ty byłabyś w stanie podejść do obcego w tramwaju i zapytać, czy niemiałaby ochoty zaprzyjaźnić się z tobą?

Tak jak i dziecko jest otwarte na nowe znajomości, tak i jest dość bezpośrednie w stosowaniu rękoczynów, gdy tylko czuje taką potrzebę. Gdy ktoś je zdenerwuje, zabiera mu jego własność, jest gotów na wyładowanie emocji właśnie przez uderzenie lub szarpanie. Co więcej, chwile później takie dzieci mogą się już spokojnie dalej bawić. Takie rozwiązywanie spraw przez dorosłych mogłoby się skończyć tragicznie.

Dlaczego dziecko nie czuje wstydu?

Maluchy nie czują wstydu i uwielbiają biegać na golasa, czy to w domu, czy w miejscu publicznym nie jest to dla nich problemem. Nawet jeśli dorosły nie biega nago po mieście, często ma także problem, by być samemu ze sobą bez ubrania. Samoakceptacji, jaką mają maluchy, mógłby pozazdrościć nie jeden dorosły.

Wygoda dla dziecka jest najważniejsza

Maluchy bawią się w takich miejscach i pozycjach, w jakim jest wygodnie. Dziecko nie czuje oporu by się turlać po podłodze w kościele, czy siedzieć na środku chodnika. Wyobrażasz sobie podczas pracy zarzucić nogi na biurko, bo właśnie jest tak tobie wygodnie? Dorosły woli cierpieć i zrobić tak jak wypada, a nie tak jak jest mu wygodnie.

Dotykanie cudzych rzeczy

O ile dzieci w pewnym wieku mają silne poczucie własności i się buntują przed tym, by ktokolwiek dotykał ich rzeczy, w druga stronę to zupełnie nie działa. Maluchy uwielbiają dotykać wszystko, w ten sposób poznają świat i nie nie widzą różnicy czy coś jest jego, czy nie. Maluch nie ma oporów by grzebać w torebce obcej kobiety, otworzyć cudzy prezent, czy próbować rozpakować zabawkę w sklepie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie