6 powodów, dla których facet nie chce dziecka!

Szczere obawy, o których mężczyźni boją się mówić.
6 powodów, dla których facet nie chce dziecka!
fot. istock.com
13.04.2023
Katarzyna Lemanowicz

O macierzyństwie mówi się sporo. Choć zazwyczaj jest idealizowane, kobiety coraz częściej mówią otwarcie o swoich obawach. A te związane są nie tylko z porodem i wychowaniem, ale także nieodwracalnymi zmianami w naszym wyglądzie, postrzeganiu siebie, relacjach z partnerem. Dziecko wywraca nasze życie do góry nogami i nie każda z nas jest w stanie odnaleźć się w nowych okolicznościach. Bywa i tak, że ta rola zupełnie nas nie interesuje. Mamy pełne prawo do takich spostrzeżeń, ale często zapominamy o drugiej stronie naszego związku.

Tak jak nie każda kobieta wyobraża sobie siebie w roli matki, tak nie każdy mężczyzna skacze z radości na myśl o pieluchach i ząbkowaniu. Czy on też ma do tego prawo? Zazwyczaj męskie obawy kwitujemy prostym stwierdzeniem – widocznie jest niedojrzały i nieodpowiedzialny. Problem jest jednak znacznie szerszy. Nie chodzi wyłącznie o abstrakcyjne pojęcie „ojcostwa”, ale o kilka bardziej przyziemnych spraw.

Dlaczego facet nie chce dziecka?

Spraw, o których mężczyźni zazwyczaj milczą. I nie należy im się specjalnie dziwić, bo większość z nich wyda nam się właśnie niedojrzała i nieodpowiedzialna. Dlaczego tak naprawdę nie chcą mieć dzieci? Oto kilka szczerych powodów, których nigdy nie usłyszysz z jego ust...

#1 Nie pokocha dziecka

Strach przed odrzuceniem powinnyśmy doskonale rozumieć. Kobiety także obawiają się swojej reakcji na widok potomstwa. Często zadajemy sobie pytanie „a co, jeśli go nie pokocham?”. Wystarczy jednak krótkie spojrzenie i jego dotyk, by wszelkie wątpliwości straciły rację bytu. 

W przypadku mężczyzn więź wcale nie musi być taka silna i natychmiastowa. Wielu z nich naprawdę brzydzi się widokiem małych dzieci. Są brzydkie, pomarszczone, głośne i jedyne, czym się zajmują, to wydalanie. Boją się, że w ten sam sposób pomyślą o własnym.

#2 Bałagan w życiu

Mężczyzna w stałym związku musi przejść naprawdę długą drogę, by na nowo zorganizować swoje życie. Twoja obecność zmusiła go do uporządkowania nie tylko jego otoczenia, ale i myśli. Kiedy jakimś cudem się do tego przyzwyczaił, Ty chcesz mu zrzucić na głowę kolejny „problem”

Dziecko rozniesie w pył wszystko, nad czym pracował przez ostatnie miesiące i lata. Z trudem odzyskana równowaga i spokój zostaną zakłócone przez karmienie, przewijanie, wizyty u lekarzy, poskramianie humorów niemowlaka itp. Być może to dla niego zbyt wiele i nie chce tak drastycznych zmian.

#3 Zapomni o wygodnym życiu

Do tej pory jesteście tylko we dwoje. Dla niego to i tak sukces, bo wcześniej brał pod uwagę wyłącznie własne potrzeby. Dotarliście się, znacie swoje oczekiwania i upodobania, wreszcie żyjecie pełnią życia. Jesteście wolni i niezależni. Jeśli chcesz go tego pozbawić, to dziecko będzie najlepszym sposobem.

Mężczyźni, praktycznie bez względu na wiek, cenią sobie przede wszystkim wygodę. Jeśli chce odpocząć – może to zrobić w każdej chwili. Jeśli ma ochotę na szaloną imprezę – nic nie stoi na przeszkodzie. Spontaniczny wyjazd na weekend? Choćby jutro. To jest właśnie wygodne życie. Bez przeszkód, zbędnych stresów i konieczności odmawiania sobie czegokolwiek. Dziecko uniemożliwi to wszystko.

fot. istock.com

#4 Drogie w utrzymaniu

Nie oszukujmy się – aby godnie wychować dziecko, w Polsce trzeba odmawiać sobie niemal wszystkiego. Specjaliści wyliczyli, że przez kilkanaście lat jego życia, pochłonie to nawet kilkaset tysięcy złotych z domowego budżetu. Nawet jeśli Twój ukochany ma takie możliwości, wolałby je przeznaczyć na przyjemniejsze potrzeby.

Mężczyzna może się obawiać tego, że nie stać go na utrzymanie potomka (jeśli to prawda, wtedy można uznać to za ogromną odpowiedzialność i rozwagę), albo... potomek zabierze mu wszystkie oszczędności, które gromadzi na szaleństwa typu egzotyczne wakacje czy nowy samochód. Jako ojciec będzie musiał o tym wszystkim zapomnieć.

#5 Zabierze mu kobietę

Dziecko to owoc miłości dwóch osób. Przynajmniej w teorii, bo praktyka udowadnia, że maluch skupia na sobie przede wszystkim uwagę matki. Przez pierwsza lata potomek jest uzależniony od niej, a ona od niego. Robi wszystko, by było silne, zdrowe i szczęśliwe. Gdzie w tym wszystkim jest jej partner?

Odchodzi na drugi plan. Chyba każdy mężczyzna liczy się z tym, że zostanie odstawiony do kąta. Niektórzy są w stanie się poświęcić, ale inni nie będą na to nigdy gotowi.

#6 Gorszy seks

Przez pierwsze miesiące o seksie wypadałoby w ogóle nie wspominać. Poród nie zostaje obojętny dla organizmu kobiety, na dodatek tuż obok niej rozwija się mała pijawka spragniona dotyku i świeżego mleka. W międzyczasie płacze, krzyczy i zwraca. Podobno z czasem możliwe jest odzyskanie dawnej atmosfery, ale przeciętny mężczyzna woli sobie tego nie wyobrażać.

Pomijając obecność małego człowieka pod jednym dachem (zazwyczaj w tym samym pokoju lub tuż za ścianą), inaczej funkcjonują także kobiece hormony. Ukochana zmienia się również pod względem fizycznym. Wszystko przemawia przeciw.

 

Przeczytaj również:

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 2.33 / 5
gość (Ocena: 1) 17.04.2023 21:55
Luźna jest po porodzie i trzeba wstawiać wiadro.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 17.04.2023 10:35
A na co mu dzieci? Żeby oddawał swoje dochody na babę i jej kaszojady?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.04.2023 13:13
Nie jesteśmy maszynami do rodzenia dzieci! Antykoncepcja to nie jest temat tabu! Wszystkim kobietom polecam mechaniczna forme antykoncepcji - diafragmę Caya
odpowiedz
Polecane dla Ciebie