Wielkanoc z dziećmi to nie tylko pisanki i wycinanki!

Świąteczno-wiosenne aktywności dla małych i dużych
Wielkanoc z dziećmi to nie tylko pisanki i wycinanki!
20.04.2022
Katarzyna Lemanowicz

Wielkanoc to idealny czas na spędzenie go wraz z dziećmi oraz innymi bliskimi osobami. Właśnie w tym momencie w roku można się zatrzymać, odetchnąć od codziennych obowiązków i wyzwań, a także nabrać sił.

Wielkanoc to tradycyjnie przede wszystkim malowanie pisanek, poświęcenie pokarmów oraz spożywanie śniadania wielkanocnego. W międzyczasie stroimy dom w kurczaczki i zajączki, pojawiają się też pierwsze wiosenne akcenty. Co jeszcze możemy robić razem?

Wycieczka rowerowa

Aktywny wypoczynek to najlepsza forma spędzania wolnego czasu zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dobrego samopoczucia. Jest to świetne rozwiązanie na Wielkanoc z dziećmi.

Rower to również zwiedzanie okolicy oraz budowanie z dziećmi dobrych relacji. Dodatkowo wycieczka rowerowa na świeżym powietrzu dobrze dotlenia mózg i poprawia sprawność fizyczną, co wpływa wyłącznie pozytywnie na zdrowie i dobrostan psychiczny dziecka i rodziców.

Wiola Lis, ekspertka z ekobazaru Arkana Smaku przypomina: „W międzyczasie koniecznie róbmy sobie krótkie przerwy na wodę czy lekki posiłek, by móc dalej ruszać w drogę. Zamiast słodkich przekąsek, wybierajmy owoce, orzechy i bakalie, które dostarczą nam energii na dłużej. Dobrze spakować też termos z ciepłą herbatą, która rozgrzeje podczas takiej wycieczki od środka”.

Gry planszowe całą rodziną

Alternatywą dla wycieczki rowerowej w razie niepogody są gry planszowe. To nie tylko tradycyjne Monopoly, warcaby, szachy czy scrable! Na rynku mamy wiele pięknie wydanych i angażujących planszówek dla osób w każdym wieku. Możemy sprawić sobie taki wielkanocny prezent albo zapytać znajomych, czy nie chcą wymienić się jakąś swoją grą, którą na razie się znudzili.

Poza przyjemnym spędzaniem czasu ze swoimi dziećmi takie gry planszowe mają szereg innych zalet, do których zaliczają się:

  • rozwój umysłu dziecka — by móc aktywnie uczestniczyć w grze, musimy trochę wytężyć swój umysł. Dzięki temu poprawia się na przykład zasób słownictwa lub logiczne myślenie, co ma później pozytywny wpływ na wyniki malucha w nauce;
  • uspokojenie się — dzięki grze planszowej dziecko skupia się na jednej rzeczy, zamiast np. przeglądać media społecznościowe. To również pozytywnie wpływa na spokojniejszy tryb życia i panowanie nad rozkojarzeniem;
  • wzmacnianie więzi — spędzając razem czas, śmiejemy się, rywalizujemy, motywujemy, wspieramy. To wszystko przekłada się na lepszą codzienność.

Długi spacer w parku lub lesie

Kolejnym pomysłem jest wyjście z dziećmi na spacer do parku lub do lasu. Te dwa miejsca, niezależnie czy to w mieście czy poza nim, są idealne do spędzenia Wielkanocy w zaciszu natury. Las i park, zwłaszcza wiosną, to idealne miejsce na odcięcie się od codziennego życia oraz dobry sposób na pozbycie się z siebie małego poobiedniego leniuszka.

To również dodatkowe atrakcje. Czasem odkryjemy tam nowy plac zabaw, innym razem poznamy nieznane dotąd gatunki roślin czy zwierząt.

Jak mówi Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku: „Wycieczka do lasu to idealny pretekst do rozmowy o środowisku naturalnym. Pokazywanie dziecku, jak dbać o przyrodę, jest szalenie ważne już od najmłodszych lat. W lesie pokazujemy mu, że nie jesteśmy jedynym mieszkańcem świata i uczymy, jak nie szkodzić zwierzętom i roślinom”.

W parku można również zrobić rodzinną sesję zdjęciową, a następnie wywołać i opublikować zdjęcia w rodzinnym albumie. Będzie to świetna pamiątka na przyszłość.

Oglądanie filmów na kanapie

Innym pomysłem na spędzenie wieczoru z dziećmi jest oglądanie ulubionych filmów na kanapie. Jest to idealny sposób na odpoczynek w formie biernej, gdzie również możemy miło spędzić czas po świątecznej biaganinie, bez konieczności wstawania, przygotowywania posiłków itd.

Taka forma wypoczynku jest dobrym rozwiązaniem dla osób, których nie ma w domu przez większość dnia. Dzięki temu w przerwach między oglądaniem filmów możemy porozmawiać, pobawić się z dziećmi czy też poczytać z nimi książki.

Ważne w tym czasie jest to, aby prócz odpoczynku budować wspaniałe rodzinne relacje i nowe wspomnienia.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie