Dlaczego warto kupować dziecku drewniane zabawki?

Czyżby prostota i ponadczasowość wracały do łask? Przekonaj się, jakie są plusy drewnianych zabawek!
Dlaczego warto kupować dziecku drewniane zabawki?
fot.istock.com
19.11.2021

Każdy, kto ma dziecko zazwyczaj uwielbia obsypywać swoją pociechę prezentami. Rodzice bardzo często chcą za wszelką cene nadążyć za modą i skupić się na edukacyjnych funkcjach zabawek, zazwyczaj celując w produkty z najwyższej półki, wedle zasady "im droższa tym lepsza". Jak się jednak okazuje, dobre zabawki wcale nie muszą być skomplikowane i kosztować krocie. Na salony powróciły drewniane zabawki i podbijają serca rodziców oraz dzieci swoją prostotą i pięknem!

Dlaczego warto kupować dziecku drewniane zabawki?

fot.istock.com

fot.istock.com

Przede wszystkim możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że drewniane zabawki są ponadczasowe - wychowali się na nich nasi dziadkowie i pradziadkowie. I chociaż nie świecą, nie ruszają się i nie wydają dźwięków, to mogą zapewnić świetną zabawę - o resztę zadba wyobraźnia dziecka. Drewniane zabawki dzięki swojej prostej formie łatwiej skupiają uwagę dziecka i pobudzają jego wyobraźnię. W przeciwieństwie do swoich plastikowych odpowiedników, nie mają z góry narzuconych funkcji i to dziecko decyduje w jaki sposób będzie użytkować drewnianą zabawkę oraz czym taka zabawka ma być. A na dodatek są całkowicie bezpieczne, lekkie i miłe w dotyku.

fot.unsplash.com

fot.unsplash.com

W przeciwieństwie do zabawek plastikowych są bezpieczne zarówno dla dziecka jak i środowiska. Chociaż zabawki plastikowe przed dopuszczeniem na rynek przechodzą niezliczoną ilość atestów, nadal nie gwarantują 100% bezpieczeństwa podczas zabawy - dziecko może taką zabawkę ułamać i się skaleczyć lub połknąć małe elementy np. rączkę lalki. Ich drewniane odpowiedniki z kolei są trwałe, nie łamią się i uniemożliwią dziecku skaleczenie się - pozbawione są ostrych krawędzi, ponieważ wszelkie kanty są dokładnie oszlifowane. Zazwyczaj nie posiadają też małych części, które można oderwać lub ułamać, więc nie ma ryzyka zadławienia się. Ich prosta forma i brak trudno dostępnych zakamarków pomaga również utrzymać je w czystości.

fot.unsplash.com

fot.unsplash.com

Kolejną zaletą drewnianych zabawek jest brak baterii - dzięki temu zabawka nie tylko jest bezpieczna dla dziecka, ale również dla środowiska. Materiał z którego są produkowane drewniane zabawki jest całkowicie ekologiczny i ulega naturalnym procesom biodegradacji. Drewniane zabawki zdecydowanie wpisują się w popularny obecnie nurt życia w zgodzie z naturą, minimalizmu i less waste! A dzięki swojej trwałości mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

fot.unsplash.com

fot.unsplash.com

Ostatnią już zaletą drewnianych zabawek jest ich cichość - nie posiadają one światełek ani tysiąca wygrywanych melodyjek, które szybko mogą przebodźcować dziecko. Kto ma malucha z grającą całymi dniami zabawką dobrze wie, co to znaczy. Zamiast tego pozwalają się wyciszyć zarówno dziecku jak i rodzicom ;)

fot.istock.com

Czy w takim razie zabawki drewniane są całkowicie pozbawione wad? I tak i nie.
Oczywiście zasadniczą wadą będzie ich cena, ponieważ potrafią być zdecydowanie droższe od swoich plastikowych pobratymców, ze względu na koszt produkcji i materiałów. Nie da się również ukryć, że mogą nie być aż tak pociągające w oczach dziecka, ze względu na mniejszą liczbę krzykliwych kolorów i detali. Chociaż ich estetyka jest niewątpliwie pociągająca dla rodziców i będzie ładnie prezentować się w domu, warto przetestować je wraz z dzieckiem i sprawdzić, czy wzbudzą jego zainteresowanie, a dopiero potem zastępować wszystkie zabawki w domu drewnianymi.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 23.11.2021 13:17
Mój synek bawi się drewnianymi klockami, teraz na Mikołajki kupiłam mu drewniany zestaw Małego Konstruktora Junior od Alexandra. Wybrałam dla synka rajdówkę, będzie mógł ją złożyć z dostępnych w zestawie desek i kolorowych śrubek i potem się nią bawić.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie