Dzieci z tej grupy wiekowej są najbardziej narażone na utonięcie

Jedną z głównych przyczyn niezamierzonego zgonu jest utonięcie.
Dzieci z tej grupy wiekowej są najbardziej narażone na utonięcie
fot. istock.com
02.08.2021
Dominika Stanisławska

Jak wynika z lipcowego raportu opublikowanego przez American Academy of Pediatrics, nastoletni chłopcy w wieku od 15 do 19 lat są 10 razy bardziej narażeni na utonięcie niż dziewczynki, pisze CNN.

Dzieci z tej grupy wiekowej są najbardziej narażone na utonięcie

W raporcie stwierdzono, że może to wynikać z wielu czynników, m.in. przecenianie swoich umiejętności pływackich lub większego spożycia alkoholu wśród chłopców w porównaniu z dziewczętami. Według raportu około 75% wszystkich dzieci i nastoletnich ofiar utonięcia to chłopcy.
Zobacz więcej: 5 najczęściej popełnianych błędów, które mogą zwiększyć ryzyko utonięcia

Wśród dzieci w wieku od 1 do 4 lat utonięcie jest główną przyczyną niezamierzonych zgonów. W przypadku niemowląt większość utonięć ma miejsce w wannie albo innym miejscu, które stricte nie jest wielkim akwenem. W raporcie aż 30% opiekunów przyznało się do pozostawiania dzieci poniżej 2 roku życia bez nadzoru w wannie na okres od jednej do nieco ponad pięciu minut. Dzieci powinny być przez cały czas nadzorowane, ponieważ nie mają umiejętności, które pozwolą im zachować bezpieczeństwo.

utonięcie
fot. istock.com

W przypadku tonięcie liczy się czas

Według raportu, około 70% zgonów dzieci w wieku 15 lat i młodszych w Stanach Zjednoczonych ma miejsce między majem a sierpniem. Zbiega się to z okresem wakacyjnym. Najczęściej dzieci toną między godziną 16 a 18. Jest to również czas, w którym dorośli często mają wiele rzeczy na głowie – od pracy poprzez gotowanie obiadu i inne obowiązki.
Zobacz więcej: Ostrożnie z klimatyzacją - czyli jak się ochłodzić, by nie zaszkodzić dziecku?

Amerykańska Akademia Pediatrii zachęca rodziców do stosowania wielu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa w wodzie, aby zapobiec utonięciu. W przypadku basenów domowych akademia zaleca zainstalowanie ogrodzenia o wysokości co najmniej 1,2 m z samozamykającymi się bramami, które otaczają basen. Dzieci powinny być nadzorowane przez cały czas i nosić kamizelki ratunkowe podczas pływania. Aby zapewnić dodatkową ochronę, rodzice powinni zapisać swoje dzieci na zajęcia z pływania od 1 roku życia. Niemowlęta nigdy nie powinny być pozostawione bez nadzoru w wannie.

źródło: CNN

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie