Jak pomóc dziecku odnaleźć radość, gdy jest źle?

5 prostych sposobów.
Jak pomóc dziecku odnaleźć radość, gdy jest źle?
fot. istock.com
19.03.2021
Dominika Stanisławska

Obecne życie nie jest łatwe. Każdy z nas przechodzi chwile niepewności, zwłaszcza dzieci. Zapewnienie im radości i zaangażowania jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Co robić, by pomóc odnaleźć dziecku radość, gdy jest źle?
Zobacz więcej: 
Wychowanie a inteligencja dziecka - jaki ma związek?

5 sposobów, by pomóc odnaleźć dziecku radość

#1 Trzymaj się rutyny

Dzieci lubią, gdy czynności są powtarzane. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Dzięki temu są w stanie przewidzieć przyszłość, co niweluje uczucie niepokoju. Rutyna pomaga uniknąć kryzysów i stresogennych sytuacji. Te same czynności, jak wieczorne czytanie bajek pomaga budować poczucie normalności, przez co dzieci są bardziej szczęśliwe.
Te same czynności, jak wieczorne czytanie bajek pomaga budować poczucie normalności, przez co dzieci są bardziej szczęśliwe.
fot. istock.com

#2 Dziennik wdzięczności

Stare powiedzenie mówi “zawsze mogło być gorzej”, jednak warto kierować się zasadą, że zawsze może być lepiej. Okazywanie wdzięczności to jeden z podstawowych elementów w budowaniu pozytywnych relacji ze światem. Jeśli chcesz pomóc dziecku odnaleźć szczęście, zachęcaj do dziękowania za to, co już ma. Podkreśl takie szczegóły, jak zabawa na placu zabaw, czy wspólne gotowanie obiadu.

#3 Bądź zawsze blisko

Nikt nie potrafi lepiej zapewnić poczucia bezpieczeństwa, jak słuchający rodzic. Niestety, często zdarza się, że głos dziecka często ginie w morzu problemów. Warto zatrzymać się i poświęcić codziennie kilkanaście minut na rozmowę z dzieckiem, aby czuło się zauważone i słuchane. Budujemy wtedy nie tylko nasz autorytet w oczach dziecka, ale także jego samoocenę.

#4 Niech zabawa będzie czymś wyjątkowym

Radość pochodząca z zabawy jest w stanie skutecznie stłumić lęk. Śmiech jest lekarstwem na stres i zmartwienia. Próbuj z dzieckiem nowych zabaw, jak rysowanie na świeżym powietrzu, czy wirtualne wydarzenie dla dzieci. Dla malucha zarówno bałagan przy zabawie, jak i sprzątanie może być formą rozrywki.
Zobacz więcej: 
Kiedy dziecko powinno mieć zwierzątko?

#5 Odkrywaj nowe miejsca

Nie jest tajemnicą, że dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Pomaga im to nie tylko w rozwoju psychodynamicznym, ale także w odkrywaniu świata i zależności nim rządzących. Nadal można korzystać z parków i coraz większej ilości słońca, by poprawić dziecku humor wspólną zabawą.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie