Jak pomóc pierworodnemu przygotować się do roli starszego rodzeństwa?

Boisz się, że starsze dziecko nie zaakceptuje młodszego?
Jak pomóc pierworodnemu przygotować się do roli starszego rodzeństwa?
fot. istock.com
12.03.2021
Dominika Stanisławska

Rodzice, gdy dowiadują się o drugiej ciąży zaczynają się zastanawiać, jak pierwsze dziecko zareaguje na nowego członka rodziny? Poruszany temat może być trudny, bo często możemy wzbudzać w dzieciach myśli, które same nie przyszłyby im do głowy. Jak poinformować pierworodnego, o tym, że będzie mieć rodzeństwo?
Zobacz więcej: 
Czy kolejność urodzenia wpływa na jakość życia dziecka?

Jak poinformować pierworodne dziecko, że będzie mieć rodzeństwo?

#1 Nie trzymaj ciąży w tajemnicy

Dziecko w wieku półtora roku czuje, że coś się zmienia wokół niego. Chociaż mogą być problemy w komunikacji i ze zrozumieniem, to nie warto ukrywać ciąży, a tłumaczyć prostymi słowami, co się wydarzy za 9 miesięcy. Starszym dzieciom można wprost powiedzieć, że będzie miało się z kim bawić za jakiś czas. Skup się na pozytywach. Podkreśl, że dziecko będzie miało kolejnego członka rodziny do kochania. Pamiętaj, aby nie przesadzić w drugą stronę. Podkreślanie “cudowności” drugiego dziecka może powodować zazdrość.
Podkreślanie “cudowności” drugiego dziecka może powodować zazdrość.
fot. istock.com

#2 Pokaż, że drugie dziecko to osoba

Przedstaw kolejnego członka rodziny, jako osobę, która będzie miała swoje zainteresowania, pasje, własne potrzeby, jak np.: czysta pielucha, czy potrzebę najedzenia się. Pokaż, że rodzeństwo to świetna sprawa. Rodzice, którzy otwarcie rozmawiają z dzieckiem na temat kolejnego członka rodziny, zwiększają szanse na przyjaźń między dziećmi.

#3 Zachęć do pomocy

Zanim dziecko się urodzi zawsze trzeba szykować wyprawkę, kupować ubrania, pieluchy, czy inne niezbędne akcesoria. Ponadto wielu rodziców szykuje pokój dla młodszego dziecka. Zachęć swoją starszą latorośl do pomocy. Pozwól wybrać dodatki, czy inne gadżety, które mogą się przydać przy kolejnym dziecku. Dzięki temu starsze rodzeństwo nie będzie czuło się pomijane i chętniej będzie oczekiwać przyjścia na świat nowego członka rodziny.
Zobacz więcej: 
Jak stworzyć plan dnia dla niemowlaka?

#4 Nie ignoruj starszego dziecka

Rywalizacja i zazdrość biorą się stąd, że rodzice zaczynają więcej czasu spędzać z młodszym dzieckiem. Fakt, że ono tego wymaga, starszak postrzega jako niechęć i ignorowanie jego osoby. Poświęć starszemu dziecku tyle czasu, ile potrzebuje, a także zachęcaj do pomocy przy młodszym rodzeństwie. Mów np przykład, że młodsze dziecko uśmiecha się tak tylko, gdy starsze jest obok.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie