Jak złagodzić objawy stresu u dziecka przed powrotem do szkoły?

Co robić, gdy twoje dziecko się stresuje?
Jak złagodzić objawy stresu u dziecka przed powrotem do szkoły?
fot. istock.com
08.03.2021
Dominika Stanisławska

Po prawie roku zdalnego nauczania niektóre placówki powróciły do normalnych zajęć w klasach 1-3. Dla wielu dzieci powrót do szkoły to mieszanka radości, podniecania, ale także strachu i stresu. Wielu z nich jest zachwyconych, że w końcu spotkania się z rówieśnikami, jednak dla innych jest to powód do stresu ze względu na ponowne zmierzenie się z systemem, który pozostawia wiele do życzenia. Co można zrobić, aby ułatwić dziecku powrót do szkoły?
Zobacz więcej: 
Jaki będzie trwały wpływ pandemii na nasze dzieci?

Jak pomóc dziecku w powrocie do szkoły?

#1 Rozpocznij rozmowę

Zacznij rozmowę z dzieckiem o koronawirusie i przemyśleń dziecka na temat pandemii. W takim wypadku warto wziąć pod uwagę wiek malucha i to, co już wie na temat COVID-19. Zawsze staraj się zadawać pytania otwarte np.: o czym myślisz przed powrotem do szkoły? Spowoduje to otwarcie komunikacji z dzieckiem i poznanie jego myśli. Możesz opowiedzieć o tym, czego sam się nauczyłeś podczas roku pandemii, jakie wnioski wyciągnąłeś i co się zmieniło w twoim życiu. Niektóre dzieci nie będą zadawać pytań i nie będą chciały rozmawiać, co też jest w porządku. Ważne, że rodzic zakomunikuje, że jest otwarty na rozmowę. Warto zacząć rozmowę wcześniej, aby mieć szansę zmienić podejście dziecka do sytuacji. Dobrze jest także używać prostych i zrozumiałych zwrotów.
Ważne, że rodzic zakomunikuje, że jest otwarty na rozmowę. Warto zacząć rozmowę wcześniej, aby mieć szansę zmienić podejście dziecka do sytuacji. Dobrze jest także używać prostych i zrozumiałych zwrotów.
fot. istock.com

#2 Niech dziecko wie, czego ma się spodziewać

Kiedy dowiesz się od nauczycieli, jak będzie wyglądała edukacja, warto przekazać informacje dziecku. Opisz jak najdokładniej powrót do szkoły. Jest to szczególnie ważne dla dzieci z 1 klasy, które nie zawsze rozumieją, co się dzieje i dlaczego muszą uczyć się raz zdalnie, a innym razem stacjonarnie. Starsze dzieci mogą wyobrażać sobie, jak nauka będzie wyglądać, ale warto te wyobrażenia zweryfikować. Innym aspektem jest rozmowa o środkach ostrożności i przestrzeganiu zasad panujących w szkole. Uprzedź fakty, takie jak noszenie maseczek, częste mycie rąk i dystansowanie się, bo będą to czynności, które będą wykonywać codziennie. Jeśli widzisz, że twoja pociecha jest szczególnie niespokojnie i zestresowane warto rozważyć wizytę u psychologa.
Zobacz więcej: 
Dziecko u psychologa. Jak się przygotować do wizyty?

#3 Zapewnij poczucie bezpieczeństwa

Twoje dziecko może obawiać się powrotu do szkoły, dlatego lepiej nie ignorować ich uczuć i przeżyć. Potwierdź emocje i powiedz, że to zupełnie normalny stan czuć się przestraszonym lub zdenerwowanym. Można także modelować dobre zachowania, jak nauka relaksu, uważności i radość z tego, że będzie można wyjść z domu. Postaraj się także spędzać z dzieckiem więcej czasu po szkole.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.03.2021 09:01
Moje dziecko lubi chodzić do szkoły i samo pyta kiedy w końcu będzie mogło do niej wrócić i bawić się z rówieśnikami. Synek nie ma rodzeństwa, więc zostaje mu do zabawy tylko ja i mąż. Często z nim gramy w Gadkę Szmatkę czy inne gry, ale wiadomo to nie jest to samo co zabawa z kolegami.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie