Co robić, gdy twoje dziecko zadaje się z nieodpowiednią osobą?

Zakazywać czy rozmawiać?
Co robić, gdy twoje dziecko zadaje się z nieodpowiednią osobą?
fot. istock.com
05.03.2021
Dominika Stanisławska

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe i znalazło akceptację w grupie rówieśników. Jednak zdarza się, że nawet jeśli nasze dziecko ma dobre zamiary, to towarzystwo, do którego wpada nie zawsze jest fair. Wraz z dorastaniem dziecka, zdanie rodziców ma coraz mniejsze znaczenie, dlatego rodzice powinni być ostrożni. Wiele także zależy od tego, jak podejdą oni do sprawy. Jaki jest najlepszy sposób na rozwiązanie takiego problemu?
Zobacz więcej: 
Jak powinien wyglądać zdrowy związek?

Moje dziecko zadaje się z niewłaściwymi osobami, co robić?

Takie sytuacje często wyglądają następująco: rodzic widzi problem, a dziecko nie. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie rozmowy w taki sposób, aby pociecha spojrzała na wszystko z innej perspektywy. Dzieci od razu wyczuwają, kiedy rodzice próbują coś na nich wymusić, więc do tego typu problemów trzeba podchodzić delikatnie. Pytaj, jak dziecko spędza czas ze znajomymi i co w nich lubi. Zamiast skupiać się na negatywnych rzeczach, poświęć uwagę tym pozytywnym. Inną strategią jest podzielenie się własnymi doświadczeniami z okresu młodości. Można opowiedzieć o złych zachowaniach drugiej strony, jak i tych dobrych, aby lepiej zobrazować problem i pokazać go z każdej perspektywy. Otwartość na temat własnych przeżyć może pomóc dziecku zidentyfikować się z historią rodzica. 
Można opowiedzieć o złych zachowaniach drugiej strony, jak i tych dobrych, aby lepiej zobrazować problem i pokazać go z każdej perspektywy. Otwartość na temat własnych przeżyć może pomóc dziecku zidentyfikować się z historią rodzica. 
fot. istock.com

Kolejny krok? Cierpliwość

Nawet jeśli twoje dziecko widzi, że nie zadaje się z najlepszymi ludźmi, to minie trochę czasu zanim przyzna się do tego głośno. Przyjaźnie są różne i nawet przyjaciele się kłócą, ale może się okazać, że w “przyjaźni” doświadcza się manipulacji i wykorzystywania. Gdy u twojego dziecka chociaż raz pojawi się chwila zwątpienia w znajomość, można być pewnym, że niebawem koleżeństwo, które nie przynosi niczego dobrego szybko się skończy. Możesz przyspieszyć ten proces, zadając otwarte pytania, np.: jak się czujesz, gdy inni o tobie plotkują? Czy to się kiedykolwiek zdarzyło? Jak sobie radzisz z presją rówieśników?
Zobacz więcej: 
Przyjaźń między kobietą a mężczyzną - czy jest możliwa?

Dlaczego osoby mające zły wpływ na nasze dzieci zwyczajnie ich pociągają?

Warto zrozumieć, dlaczego twoje dziecko decyduje się na koleżeństwo z niewłaściwą osobą. Zadawanie pytań, dlaczego koleguje się z takimi ludźmi może przynieść zrozumienie tobie i twojemu dziecku. Możliwe, że właśnie zrozumienia szuka u nieodpowiednich osób.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie