Czy można kłócić się przed dziećmi?

W jaki sposób kłótnia rodziców wpływa na dziecko?
Czy można kłócić się przed dziećmi?
fot. istock.com
01.03.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców przez pandemię i większy stres kłóci się przy dzieciach. Nie ma w tym nic dziwnego. Brak miejsc do rozładowania napięcia, brak prywatności i chwili dla siebie, powodują, że pary stają się bardziej nerwowe. Kłótnia nie zawsze musi oznaczać krzyki. Można pokazać, że konstruktywna wymiana zdań może scalać związek.
Zobacz więcej: 
Jak zająć małego indywidualistę?

Jak przejść przez kłótnię bez szwanku?

Kłótnia to jedna z form komunikacji. Dzieje się w każdej rodzinie, ale partnerzy w zupełnie inny sposób mogą sobie z tym poradzić. Warto nauczyć się traktować nieporozumienia, jako część życia rodzinnego. Przyjęcie takiej strategii jest o wiele lepsze dla dziecka. Badania przeprowadzone przez Institute for Family Studies pokazują, że częste, gorące i wrogie kłótnie między rodzicami prowadzą do problemów w relacjach dziecka, zmian w zachowaniach, agresji lub zamknięcia się w sobie. 
Błąd, który popełniają rodzice, to rozpoczynanie kłótni przy dzieciach.
fot. istock.com

Błąd, który popełniają rodzice, to rozpoczynanie kłótni przy dzieciach. Kłótnie przy dzieciach powinno się kończyć. Wtedy dziecko dostaje komunikat, że kłótnia została w przeszłości, a teraz znów panuje zgoda. Dzieci korzystają na rozwiązaniu problemów, zwłaszcza gdy widzą, że można wszystko zakończyć porozumieniem. Daje im to także poczucie bezpieczeństwa - w przeciwnym razie mogą bardzo przeżywać problem i mieć wyrzuty sumienia.

Jak wymieniać zdania przy dzieciach?

#1 Posłuchaj swojego partnera

Często czujemy, że to druga strona zawiniła. Zanim przejdziemy do oskarżeń, warto poznać inny punkt widzenia i dać szansę na wyjaśnienie.

#2 Trzymaj się faktów

Nie warto wywlekać spraw z przeszłości, bo to do niczego nie prowadzi. W każdym konflikcie należy skupić się na faktach, które mają miejsce w danej chwili.
Zobacz więcej: 
Czego rodzice mogą oczekiwać od współczesnych bajek?

#3 Mów o sobie

Mów o tym, co ty czujesz i myślisz w danym momencie. W innym wypadku dojdzie do słownych przepychanek, gdzie druga strona otrzyma komunikat, że jest całkowicie winna.

#4 Pomyślcie o dziecku

Podczas kłótni rodziców, dzieci mogą chcieć bawić się w sędziego lub poprosić o zaprzestanie kłócenia się. Gdy dochodzi do takiej sytuacji, lepiej odłożyć wymianę zdań na na inny moment.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie