4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne i samotne

Każdy z nas ma chwile załamania.
4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne i samotne
fot. istock.com
16.02.2021
Dominika Stanisławska

Już przedszkolaki borykają się z doświadczeniem samotności, stresu i huśtawki nastrojów. Małe dzieci nie używają słów do opisania swojego stanu, bo nie umieją jeszcze określać emocji. Typowe zachowania to napady złości, utrata zainteresowania ulubionymi czynnościami i chodzenie krok w krok za rodzicem. Oto, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku.
Zobacz wiecej: 
Jak ćwiczyć w domu z małym dzieckiem?

4 sposoby na wspieranie dzieci, gdy są smutne

#1 Porozmawiaj o uczuciach

Dziecko nie przyjdzie i nie powie, że coś mu dolega. Rola rodziców polega na tym, że zauważą i porozmawiają z dzieckiem oraz pomogą. Aby jak najlepiej zrozumieć, co się dzieje warto zadawać pytania otwarte, które pozwolą na lepsze nakreślenie sytuacji. Dobre będa pytania zaczynające się od słowa “jak”, np.: jak się czujesz, gdy nie możesz wyjść na dwór? Dobrze jest także potwierdzać to, co czuje dziecko. Zapewnij swoje dziecko, że trudne chwile są przejściowe, i że robisz wszystko, aby maluch czuł się bezpiecznie.
Zapewnij swoje dziecko, że trudne chwile są przejściowe i że robisz wszystko, aby maluch czuł się bezpiecznie.
fot. istock.com

#2 Zapewnij dziecku rutynę

Możliwość przewidzenia sytuacji zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Codzienne wstawanie o tej samej godzinie, zajęcia dodatkowe, czy wspólnie spędzony czas na pewno pozwolą na lepszy kontakt z dzieckiem i utrzymanie jego dobrego nastroju. Dzięki temu dziecko wie, że może przewidzieć wiele sytuacji, co pozwala na zachowanie spokoju.

#3 Zaoferuj swoją uwagę

Dzieci w wieku 3 i 4 lat nie zauważają, gdy nie spędzają czasu z rówieśnikami, ale pod warunkiem, że w zamian rodzic poświęci swoją uwagę. Okazuje się, że już 5 minut całkowitej uwagi poświęconej dziecku może wypełnić jego emocjonalną pustkę. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to o tym, by nie uczyć dziecka w tym czasie. Nich rodzic pozwoli się prowadzić, uważnie słucha tego, co mówi pociecha oraz niech bacznie je obserwuje. Warto także chwalić dobre zachowania.
Zobacz więcej: 
5 działań wczesnej interwencji w zakresie autyzmu

#4 Kontakt fizyczny

Każdy wie, jak ważny jest kontakt fizyczny w rozwoju dziecka. Dzieci uwielbiają się przytulać, zresztą dorośli też. Możesz wykorzystać ten fakt, do zabawy z dzieckiem np.: podczas zawijania go w kocyk i mówienie, że jest gąsienicą. Możesz też zorganizować konkurs rzucania śmieciami do kosza, a za każdy strzał dziecko dostanie od ciebie uścisk.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Karolina (Ocena: 5) 22.02.2021 08:27
Jak tylko widzę, że moje pociechy są smutne to staram się wymyślać ciekawe zajęcia aby nie myślały o smutku. Oglądamy razem bajki, rysujemy i gramy w Czarną Owcę. Fajna gra karciana na spostrzegawczość, w której trzeba szukać par owiec i baranów.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie