Kłamstwa, w które wierzą rodzice, gdy ich dziecko przesypia całą noc

Też w to wierzysz?
Kłamstwa, w które wierzą rodzice, gdy ich dziecko przesypia całą noc
fot. istock.com
15.02.2021
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców, zwłaszcza jeśli mają pierwsze dziecko, nie może się przyzwyczaić do tego, że budzi się ono po kilka razy w ciągu nocy. Kiedy nocne pobudki stają się rutyną, nagle rodzice nie potrafią przyzwyczaić się, gdy dziecko przesypia całe noce. Wielu z nich podejrzewa, że dziecko jest chore lub coś innego, najczęściej złego, się z nim dzieje. Oto 6 kłamstw, w które wierzą rodzice, kiedy dziecko przesypia całe noce.
Zobacz więcej: 
Meghan Markle jest w ciąży!

6 kłamstw na temat przesypiania całej nocy przez dzieci

#1 Coś jest “nie tak” z twoim dzieckiem

Opinia koleżanek i historie przeczytane na forach potrafią zmrozić krew w żyłach. Nagle mamy dowiadują się, że z ich dzieckiem jest “coś nie tak”, bo przesypia całe noce. Nie ma nic bardziej mylnego. Dziecko zaczyna przesypiać całe noce między 6. a 9. miesiącem życia - a to też nie jest regułą.
Dziecko zaczyna przesypiać całe noce między 6. a 9. miesiącem życia - a to też nie jest regułą.
fot. istock.com

#2 Do 6. miesiąca życia wszystkie dzieci przesypiają noce

Nic bardziej mylnego. W ciągu pierwszych kilku dni dziecko rzeczywiście może spać dużo więcej, ale z czasem sytuacja diametralnie się zmienia. Dziecko w 2. miesiącu życia może budzić się nawet co 40 minut z różnych powodów. Wiele dzieci może przesypiać sporą część nocy, ale “wiele” nie znaczy “wszystkie”. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego nie warto sugerować się opinią z internetu.

#3 Sen dziecka ma związek z rodzicielstwem

Niektórzy twierdzą, że nawyki związane ze snem dziecka to odzwierciedlenie rodzicielstwa. W ten sposób wiele mam ma wyrzuty sumienia, jakoby źle zajmowały się własnym dzieckiem. Prawda jest taka, że nawet jeśli rodzic popełnia błędy w treningu snu dziecka, to wiele z nich robi nieświadomie, a pozostałą część z konieczności. 

#4 Rodzic jest samolubny

Wiele komentarzy w internecie mówi o tym, że nieprzespane noce to taki wspaniały czas. Nie ma większego kłamstwa. Prawda jest taka, że ani dla dziecka, ani dla rodzica nieprzespane noce to coś przyjemnego. Nie ma się z czego cieszyć, gdy dziecko co chwilę się budzi, a mama lub tata muszą wstawać. Można tęsknić za niektórymi chwilami związanymi z okresem niemowlęctwa twojego dziecka, ale brak snu nie jest jedną z tych chwil.
Zobacz więcej: 
Kobiety po porodzie nie mają się w co ubrać? Blake Lively o branży modowej

#5 Jeden trening snu dla każdego dziecka

Można wytrenować dziecko, aby przesypiało całe noce, ale warto pamiętać, że nie ma złotej zasady, która działa na wszystkie dzieci. To, co zadziałało u twojej siostry lub koleżanki nie sprawdzi się u ciebie. Nie trzeba mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Lepiej w tym czasie szukać innych rozwiązań. Trening snu to nauczenie dziecka, jak można lepiej spać.

#6 Podawanie dziecku jedzenia przed snem

Krąży mit, który powiela wiele mam - podanie dziecku dużej ilości pokarmu przed snem sprawi, że dziecko prześpi całą noc. To od razu zakładanie, że dziecko budzi się w nocy z powodu głodu, co nie zawsze jest prawdą. Ponadto przekarmianie nie prowadzi do niczego dobrego, a raczej do nadwagi i otyłości.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 16.02.2021 22:03
Straszliwie napisany artykuł.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie