Co zrobić, żeby poświęcić dziecku więcej czasu?

Rodzice nie zawsze mają czas, ale można to nadrobić.
Co zrobić, żeby poświęcić dziecku więcej czasu?
fot. istock.com
11.02.2021
Dominika Stanisławska

Rodzice często mają wyrzuty sumienia ze względu na niewielką ilość czasu spędzanego z dziećmi. Dwie godziny rano i dwie godziny wieczorem to trochę za mało, tym bardziej, że wiele dzieci wymaga więcej uwagi. W miarę dorastania nie będą tak wymagające ale tak naprawdę liczy się dla nich jakość spędzanego z nimi czasu, a nie ilość.
Zobacz więcej: 
Jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka?

4 sposoby na lepsze spędzaniu czasu z dzieckiem

#1 Ciesz się każdą chwilą

W rzeczywistości to, co widzą dzieci to wiecznie zdenerwowanych i zapracowanych rodziców. Nawet gdy jest weekend nie można całkowicie oderwać się od pracy, co już źle wpływa na spędzany wspólnie czas. Zamiast ciągłego myślenia o obowiązkach służbowych lepiej cieszyć się każdą wolną chwilą. Nie tylko tą, którą spędzasz z dziećmi, ale każdą, która przynosi ci radość. Dzięki temu zaczniesz dostrzegać małe zależności rządzące światem i jednocześnie staniesz się lepszym rodzicem.
Dzięki temu zaczniesz dostrzegać małe zależności rządzące światem i jednocześnie staniesz się lepszym rodzicem.
fot. istock.com

#2 Nie musisz na siłę budować więzi

Rozmowy zacieśniają więzi rodzinne, wspólnie spędzony czas zacieśnia więzi rodzinne - ile razy słyszałaś takie zdania? To prawda, ale nie liczy się ilość, a jakość rozmów i spędzonego czasu. Często 10 minut rozmowy wystarcza, aby nastroić kogoś pozytywnie na cały dzień. Zawsze to lepsze niż spędzenie całego dnia obok siebie, ale przed telewizorem.

#3 Znajdź sposoby na lepszą organizację

Jeśli ciągle czujesz, że zawodzisz swoje dziecko, i że nie masz dla niego czasu, może warto pomyśleć o przeorganizowaniu swojego kalendarza? Nie chodzi o to, aby zaplanować dzień co do minuty, ale żeby wykorzystać czas, który poświęcamy na przeglądanie mediów społecznościowych czy patrzenie się w przestrzeń. Tak samo z obowiązkami domowymi. Można je rozdzielić na członków rodziny, aby każdy miał czas dla siebie i dla innych.
Zobacz więcej: 
Dlaczego sztuka i kreatywność są ważne w życiu dziecka?

#4 Odłóż telefon

To plaga naszych czasów. Nie mamy kiedy spotkać się z przyjaciółmi i porozmawiać z dziećmi, ale mamy czas oglądać czyjeś zdjęcia w mediach społecznościowych. Wartością dodaną dla twojego dziecka będzie fakt, kiedy zamiast pokazywać mu film z kotami na telefonie, ułożysz z nim puzzle lub poczytasz bajkę. Dzięki temu dziecko będzie szczęśliwe i ty również. Urządzenia często przypominają nam o reakcji, kiedy akurat spędzamy czas z rodziną. Lepiej wyciszyć powiadomienia i cieszyć się tym, co jest obok w świecie rzeczywistym.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Renata (Ocena: 5) 23.02.2021 08:23
Kiedyś byłam strasznie zapracowana i nie poświęcałam im zbyt wiele czasu. Teraz staram się to zmienić jak mam tylko wolną chwilę to bawię się z nimi, gramy w Potwory i Stwory czy razem gotujemy mając przy tym świetną zabawę. :)
odpowiedz
Polecane dla Ciebie