Nauka zdalna szkodzi nastolatkom

Jak dostrzec znaki ostrzegawcze?
Nauka zdalna szkodzi nastolatkom
fot. istock.com
08.02.2021
Dominika Stanisławska

Niedługo minie rok odkąd natolatki przeszły na naukę zdalną. Chociaż jest to całkiem zrozumiałe, to niestety ma swoje konsekwencje w postaci obniżonego nastroju wielu z nich. Brak rozmowy z rówieśnikami, zamknięcie w domu oraz okres jesienno-zimowy przyczyniają się do trudnej sytuacji młodzieży. Jak dostrzec zmiany w nastroju dziecka? Jak rozpoznać znaki ostrzegawcze?
Zobacz więcej: 
Jak poradzić sobie z nastolatkiem, który nie chce rozmawiać?

Stres u nastolatków - czym jest spowodowany?

Trwa debata na temat normalnego powrotu do szkół. Obecnie tylko młodsze dzieci mają zajęcia stacjonarne. Nie wiadomo, czy w ogóle w tym roku szkolnym młodzież wróci do budynków. To, co przytłacza, to fakt, iż żadne rozwiązanie nie jest idealne. Mimo to jeśli chodzi o naukę zdalną, będzie ona miała swoje konsekwencje w przyszłości. Od długiego czasu odnotowuje się wzrost depresji u dzieci i młodzieży ze względu na dynamikę współczesnego świata. Wcześniej nie było takiej presji życia mediami społecznościowymi i gonienia za trendami. 
Wcześniej nie było takiej presji życia mediami społecznościowymi i gonienia za trendami. 
fot. istock.com

Jak rozpoznać znaki ostrzegawcze?

Wielu rodziców nie dostrzega, gdy u dziecka zaczyna się obniżać nastrój. Obie strony myślą, że to tylko chwile, jednak z czasem okazuje się, że problem jest poważny. Mimo to można mu zaradzić. Oto znaki ostrzegawcze, na które powinni zwrócić uwagę rodzice.

Zaburzenia snu - wielu nastolatków potrafi kłaść się późno i do późna spać. Jest to całkiem normalne, ale niezdrowe. Problem jest poważniejszy, gdy dziecko przestrzegało swoich godzin snu, ale teraz na przykład budzi się w nocy, snuje się po domu, śpi w dzień i jest zmęczone.

Wycofanie się - twoje dziecko przestało interesować się tobą, zdawkowo odpowiada na twoje pytania, przestało spotykać się przyjaciółmi oraz zrezygnowało ze swojego hobby.

Zwiększona drażliwość - do tej pory z normalnego nastolatka, który ma kaprysy i potrafi się kłócić, dziecko zamieniło się w nadwrażliwą istotę. Objawia się to ciągłym płaczem i ogromną awanturą z byle powodu.

Samookaleczanie - widzisz na ciele dziecka siniaki i podejrzane zacięcia. To znak, żeby niezwłocznie udać się do lekarza.

Dziecko zaczyna myśleć o sensie życia - coraz częściej słyszysz z ust dziecka, że świat byłby lepszy bez niego. 
Zobacz więcej: 
Co zrobić, gdy nastolatek ma złe nastawienie?

Jak można pomóc?

Przede wszystkim twórz okazję do rozmowy. Chcesz, żeby twoje dziecko podzieliło się swoimi uczuciami, ale ono nie zrobi tego od razu z powodu braku zaufania i wstydu, który odczuwa. Nawet wspólne oglądanie telewizji może być okazją do rozpoczęcia rozmowy. Możesz także bezpośrednio dać znać, że twoje dziecko może nie czuć się komfortowo rozmawiając z tobą, ale inny członek rodziny może pomóc. Zaproponuj także terapeutę. Powiedz o zaobserwowanych zmianach w zachowaniu. Na przykład, gdy twoje dziecko dużo śpi, a wcześniej tego nie robiło. Zapytaj, jak możesz pomóc.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie