Jak nauczyć dziecko czym jest przyjaźń?

W jakich kategoriach opowiadać dziecku o przyjaźni?
Jak nauczyć dziecko czym jest przyjaźń?
fot. istock.com
28.01.2021
Dominika Stanisławska

Nauczenie dzieci poprawnego rozumienia przyjaźni i związku między rówieśnikami może pomóc w przyszłości budować im zdrowe relacje. Ponadto ograniczy także ryzyko bycia „kozłem ofiarnym” i rozwinie asertywność. Socjalizacja i interakcje społeczne zaczynają się już we wczesnym dzieciństwie, a przyjaźń – tak jak inne relacje – ewoluuje wraz z wiekiem dziecka. Jak nauczyć dziecko, czym jest przyjaźń?
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko pozytywnego myślenia?

Jak nauczyć dziecko, czym jest przyjaźń?

#1 Zdefiniuj przyjaźń za pomocą gestów i zachowań

Kiedy dziecko idzie do przedszkola lub do szkoły podstawowej ma wokół siebie sporo dzieci, ale to nie znaczy, że z każdym będzie się dogadywać tak samo. Aby zdefiniować przyjaźń możesz oprzeć wszystko na koncepcji dzielenia się. Od małego dzieci są uczone, aby dzielić się z rodzeństwem czy innymi zabawkami albo jedzeniem. Przyjaciel to osoba, z którą dzielimy się uśmiechem, zabawą, zabawkami, dobrymi emocjami. Wspólny rozwój i nauka też wpisują się w koncepcję dzielenia się. Starsze dzieci dzielą się z rówieśnikami tym, co je denerwuje, co się dzieje w domu – od gestów i przedmiotów przechodzi się do emocji i przemyśleń. Również na tej płaszczyźnie dziecko nie z każdym będzie się dzielić swoimi myślami z różnych powodów.
Również na tej płaszczyźnie dziecko nie z każdym będzie się dzielić z różnych powodów.
fot. istock.com

#2 Wiesz, kiedy pozwalać na przyjaźń, a kiedy wkraczać

Prawdziwy przyjaciel wydobędzie z twojego dziecka to, co najlepsze. W tym miejscu warto zadać dziecku pytanie, czy gdy przebywa z przyjacielem czuje, że robi coś naprawdę super, czy dostaje nagany od nauczyciela? To pomoże dziecku zrozumieć, czy przyjaźń wydobywa z niego to, co dobre, czy nie. Pytaj, czy gdy pociecha bawi się z rówieśnikiem, którego uważa za przyjaciela, czuje się dobrze, czy jednak ma poczucie bycia gorszym lub wykorzystywanym? W kontaktach z nastolatkami można być bardziej bezpośrednim i podkreślać, że przyjaźń działa w obie strony.
Zobacz więcej: Jak zapewnić bezpieczeństwo przedszkolakowi?

#3 Naucz dziecko, jak być dobrym przyjacielem

Dobry przyjaciel to osoba, który wydobywa z nas dobre cechy – działa to w obie strony. Jeśli tylko jedna strona się stara, to nie można tego nazwać przyjaźnią, a wykorzystywaniem. Wzmacniaj dobre zachowania np.: chwal, gdy twoje dziecko pomoże innemu rówieśnikowi. Zachęcaj do okazywania życzliwości i empatii. Unikaj także złego mówienia o swoich przyjaciołach, aby nie dawać dziecku złego przykładu. Obgadywanie i zawiść są złe. Przekazuj dobre wzorce.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie