Co zrobić, gdy nastolatek ma złe nastawienie?

Taki wiek, czy poważny problem?
Co zrobić, gdy nastolatek ma złe nastawienie?
fot. istock.com
20.01.2021
Dominika Stanisławska

Nastolatki często mają to do siebie, że jednego dnia wszystko jest w porządku, a kolejnego nie można im zadać żadnego pytania, bo od razu się kłócą lub płaczą. Często też młodzi ludzie mają tzw. złe nastawienie do wszystkich i wszystkiego. Co zrobić, aby dowiedzieć się, czy to poważny problem, czy po prostu gorszy dzień? Jakie są powody złego nastawienia?
Zobacz więcej: Jak poradzić sobie z nastolatkiem, który nie chce rozmawiać?

Jakie są powody złego nastawienia nastolatków?

#1 Burza hormonów

Podczas odczuwania emocji pracuje nasz układ limbiczny, ale dorośli mają nad nim kontrolę. Nastolatek odczuje irytację kilkukrotnie bardziej niż ty, co spowoduje niekontrolowany krzyk i kłótnię. Wyobraź sobie sytuację, gdy ktoś nakazuje ci zrobić coś, na co zupełnie nie masz ochoty. Jako osoba dorosła odczuwasz irytację, ale potrafisz nad nią zapanować i odnieść się z szacunkiem do innej osoby. Nastolatek nie ma jeszcze wypracowanych takich odruchów, a powstrzymywanie emocji wymaga od niego wiele trudu. Jak rozwiązać taką sytuację? Ograniczać kontakt z potencjalnym punktem zapalnym, czyli np.: młodszym rodzeństwem, które może dokuczać starszemu dziecku, a w tym wypadku do kłótni jeden krok.
 Ograniczać kontakt z potencjalnym punktem zapalny, czyli np.: młodszym rodzeństwem, które może dokuczać starszemu dziecku, a w tym wypadku do kłótni jeden krok.
fot. istock.com

#2 Testowanie granic cierpliwości

Innym powodem złego nastawienia i ciągłych kłótni może być testowanie granic wytrzymałości rodziców. Często nie są to świadome zachowania, a po prostu badanie, jak daleko można przesunąć granice. Sprawa może dotyczyć sprzątania, a przykłady dotyczą nie tylko nastolatków, bo także i małych dzieci, które np.: nie chcą sprzątać po sobie zabawek, więc zaczynają płakać. Chodzi o myślenie „Czy jeśli zacznę się kłócić, to rodzic się wycofa?”, a później przychodzi sprawdzanie.
Zobacz więcej: Koniec ubóstwa menstruacyjnego w Szkocji! A co z Polską?

#3 Jesteś „bezpieczną przystanią”

Nastolatki mogą nie wiedzieć, w jaki sposób rozładować emocje, dlatego zrzucają je na rodziców. Nie starają się sami regulować swoich zachowań, a przez co wszystko przerzucają na drugą stronę, bo czują się bezpiecznie, a rodzic jest „bezpieczną przystanią”, która wiele zniesie. Dzieci zachowują się przy nas inaczej niż wśród rówieśników. Trzeba pamiętać, że ma to swoje plusy. Nastolatek, który wykłóca się z rodzicami czuje się bezpiecznie, bo może wyrażać swobodnie swoje zdanie przy rodzicach i jednocześnie buduje do nich zaufanie. Jak na ironię, będzie to miało pozytywne skutki za kilka lat, kiedy dorośnie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie