Rodzice często zastanawiają się, dlaczego ich pociecha nie śpi. Jest wiele powodów, przez które twój maluch źle śpi – zaczynając od braku treningu snu aż po… nieodpowiednią temperaturę w pokoju dziecka. Noworodki śpią prawie całą dobę z przerwą na jedzenie. Im dziecko starsze tym, mniej śpi, a jego rytm biologiczny dostosowuje się do funkcjonowania dorosłych organizmów. Dlaczego twoje dziecko nie chce spać? Oto kilka odpowiedzi.
Zobacz więcej: 3 sposoby na poprawę koordynacji dziecka
Tak samo jak dorośli, dzieci również odczuwają irytację związaną z nieodpowiednią temperaturą. Gdy jest za gorąco, dziecko się rozkopuje, a my je uporczywie przykrywamy, co prowadzi do pobudki i płaczu. Z kolei kiedy w pomieszczeniu jest za zimno istnieje ryzyko, że dziecko się przeziębi i będzie się męczyło przez kilka kolejnych dni – nie będzie mogło spać i swobodnie oddychać przez nos.
fot. istock.com
Jeśli upewniłaś się, że temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia, a dziecko nadal nie śpi i jest markotne, powodem może być ząbkowanie. Podczas ząbkowania dziąsła swędzą, mogą boleć, co powoduje dyskomfort u malucha, a co za tym idzie bezsenność.
Wielu rodziców myśli, że aby dziecko dobrze spało musi panować absolutna cisza. Niestety, ale to błędne myślenie, bo potem każdy szmer będzie zakłócał spokój. Dla własnego spokoju, lepiej nie przyzwyczajać dziecko do „sztucznej” ciszy. Radio lub telewizor mogą grać bez zmian, to samo dotyczy okien. Nie trzeba ich zasłaniać w ciągu dnia.
Innym powodem, dla którego dziecko nie chce spać, to rozregulowany harmonogram spania. Oznacza to, że np.: pod opieką dziadków lub opiekunki dziecko zasypia w innych godzinach, a przy rodzicach w innych. Zdarza się, że po prostu pora jest za wczesna i dziecko nie jest zmęczone, dlatego nie zaśnie.
Zobacz więcej: 5 działań wczesnej interwencji w zakresie autyzmu
Dzieci wyczuwają kiedy rodzice są obok, dlatego jeśli dziecko nie chce spać, może to znaczyć, że nie czuje się dość bezpiecznie w warunkach, które rodzice mu stworzyli. To, co można zrobić w tej sytuacji, to posiedzieć przy dziecku, poprzytulać, po prostu być blisko. Brak poczucia bezpieczeństwa może też zakłócać sen, a dziecko może się budzić z przeraźliwym krzykiem.