Błędy w dyscyplinie, które popełniają wszystkie mamy

Też to robisz?
Błędy w dyscyplinie, które popełniają wszystkie mamy
fot. istock.com
31.12.2020
Dominika Stanisławska

Ignorowanie złego zachowania dziecka jest jednym z wielu błędów w zaprowadzeniu dyscypliny. Wielu rodziców ze względu na złe wspomnienia lub z innych powodów, stara się inaczej wychować swoje dziecko – najczęściej bezstresowo. Jednak warto pamiętać, że bezstresowe wychowanie, to nie pobłażanie, a wyznaczanie granic i wymaganie przy jednoczesnym szanowaniu dziecka. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniają rodzice?
Zobacz więcej: 4 problemy w zachowaniu dziecka, których nie należy ignorować

Najczęstsze błędy w dyscyplinie, które popełniają rodzice

#1 Negatywne nastawienie

Rodzice tak często używają słowa „nie”, że dzieci bardzo szybko stają się na nie głuche. Z tego powodu nakazy i zakazy nie docierają do dzieci, które znudzone zasadami i tak będą się robić, co zechcą i żadne „Przestań”, „Nie rób tak”, „Zostaw” nie pomoże. Zamiast ciągle być na nie, powiedz, jakie zachowanie chcesz zobaczyć np.: usiądź w wannie, bo jest ślisko. Brzmi o wiele lepiej niż „Nie wstawaj!” wykrzyczane z drugiego końca łazienki. Rodzice często mówią dzieciom, aby czegoś nie robiły, nie informując ich, co powinny robić.
Rodzice często mówią dzieciom, aby czegoś nie robiły, nie informując ich, co powinny robić.
fot. istock.com

#2 Zbyt wysokie oczekiwania

Dzieci często łamią normy społeczne, bo nie wiedzą, jak poprawnie się zachowywać. Tego powinni uczyć dorośli. Tymczasem wielu rodziców uważa, że dziecko bez nauki będzie wiedziało, jak zachować się w sklepie. Skoncentruj się na pokazaniu dziecku, jak chcesz, żeby się zachowywało, mówiąc „Jestem cicho, bo jestem w sklepie”. Zwróć także uwagę na to, co robią inni. Dzieci lubią naśladować, więc modelowanie lub zwracanie uwagi na coś, co chcemy, aby zrobiły, jest bardzo ważne.

#3 Tworzymy zachowania, których nie chcemy widzieć

Twoje dziecko krzyczy przy zabawie z kolegami? Jest złe i używa brzydkich słów, gdy coś mu upadnie? Warto zwrócić uwagę na swoje zachowanie, bo dzieci lubią naśladować dorosłych. Jeśli krzyczysz na swoje dziecko, trudno oczekiwać, że ono będzie z pokorą wszystkiego słuchało. Ciężko zachowywać się idealnie całą dobę, więc jeśli coś nie idzie po twojej myśli i puszczą ci nerwy, przeproś. Gdy tylko nadarzy się okazja, wytłumacz swojemu dziecku, dlaczego tak się zachowałaś i dlaczego przeprosiłeś.
Zobacz więcej: Twoje dziecko nie chce uprawiać sportu?

#4 Interweniujemy, gdy dzieci nas denerwują…

… chociaż nie dzieje się nic złego. Dzieci biegają po domu i krzyczą? Po prostu się bawią. Hałasy mogą być nie do zniesienia, ale trudno wymagać, aby dziecko przez długi czas siedziało cicho bez ruchu. Rodzice najczęściej krzyczą na dzieci, gdy sami są zdenerwowani. Dzieci robią uciążliwe rzeczy, bo w ten sposób nabywają nowe umiejętności. Kiedy bezpieczeństwo jest w 100% zachowane, nie ma potrzeby reagowania i rzucania zdaniami, jak „Ma być cisza!” lub „Uspokójcie się!”.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie