Jak reagować, gdy dzieci bawią się w „brutalne rzeczy”?

Czy wymyślona przemoc jest ok?
Jak reagować, gdy dzieci bawią się w „brutalne rzeczy”?
fot. istock.com
30.12.2020
Dominika Stanisławska

Jedna z ulubionych zabaw dzieci, to bawienie się w przestępców i złodziei. Jeszcze weselej jest, gdy można wziąć kije i walczyć za ich pomocą. Dzieci od dawna są zainteresowane wyimaginowaną przemocą. Inspiracją są Jaś i Małgosia prawie pożarci przez wiedźmę po Harry'ego Pottera toczącego wojnę na śmierć i życie ze złem. Każdy rodzic, który widział, jak dziecko zamienia banana lub palec w pistolet, aby pokonać złoczyńców w porze przekąski, może to potwierdzić.
Zobacz więcej: Jak rozmawiać z dziećmi na tematy tabu?

Kiedy taka zabawa jest dobra?

Udawanie przemocy jest prawie zawsze normalne. Dla dzieci nie istnieje pojęcie „brutalnej zabawy". Zabawa z definicji jest w porządku, więc jakakolwiek gra, jeśli bawią się dzieci i nikt się nie boi ani nie rani, to nie jest to przemoc. Udawanie jest istotną częścią uczenia się bycia człowiekiem. Dzieci nie zawsze potrafią dobrze zwizualizować swoje pomysły, więc poprzez zabawę zajmują się tematami, które ich ciekawią lub niepokoją. Błędne jest założenie rodziców, że zabawa w wojnę, oznacza dla nich to samo, co dla dzieci. Ponadto dzieci nie pojmują takiego czegoś takiego jak śmierć, bo brakuje im kontekstu tego pojęcia – w przeciwieństwie do dorosłych. Kiedy zabawa jest inspirowana prawdziwymi doświadczeniami, jest jeszcze ważniejsza zarówno dla rodziców, jak i maluchów. Zabawa to sposób, w jaki dzieci radzą sobie z trudnymi sytuacjami. W ten sposób dzieci oswajają się ze strachem.
Zabawa to sposób, w jaki dzieci radzą sobie z trudnymi sytuacjami. W ten sposób dzieci oswajają się ze strachem.
fot. istock.com

Kiedy należy zacząć się martwić?

Zrozumienie tematów, które interesują twoje dziecko, może dać ci wgląd w to, co myśli. Zadaniem jest monitorowanie, czy zabawa jest bezpieczna. Nawet jeśli gra zaczyna się zwyczajnie, dzieci mogą przestraszyć się własnej wyobraźni lub aspektów fizycznych, takich jak pogoń i zapasy, które stają się zbyt intensywne. Jeśli zaczniesz od podkreślania tego, co jest dobre w tej grze, dzieci będą chętniej przyznać się do tego, co je niepokoi. Problem może mieć inne podłoże traumatyczne, gdy dziecko wielokrotnie odtwarza historię. Jeśli zabawa jest związana z trudnym przeżyciem lub dziecko doświadczyło prawdziwej przemocy, rozważ znalezienie terapeuty, który pomoże dziecku przetworzyć jego uczucia. Trzeba też podjąć działania, jeśli zabawa zamienia się w rozładowywanie agresji, która kogoś rani. Może to oznaczać, że dziecko ma problemy z emocjami.
Zobacz więcej: Pandemia COVID-19 zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i młodzieży

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie