4 zachowania, które są dobre dla naszych dzieci

Kilka czynności, które rozwijają umiejętności poznawcze.
4 zachowania, które są dobre dla naszych dzieci
fot. istock.com
29.12.2020
Dominika Stanisławska

Wychowywanie życzliwych, zdeterminowanych i odpowiedzialnych dzieci może być bardzo proste. Często jednak pomijamy wiele czynności, które rozwijają umiejętności poznawcze, społeczne i emocjonalne potrzebne dzieciom do odniesienia sukcesu.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy twoje dziecko podsłuchuje?

4 sposoby na rozwijanie umiejętności poznawczych u dzieci

#1 Zabawa najprostszymi zabawkami

Ten rodzaj zabawy to sposób, na nauczenie dzieci umiejętności miękkich, które są potrzebne do odniesienia sukcesu w życiu. Danie dzieciom czasu na zabawę z przyjaciółmi, rodzeństwem lub w pojedynkę bez żadnych wskazówek ma ogromne znaczenie dla rozwoju. Często czujemy, że musimy stale wchodzić w interakcje lub zabawiać dzieci, ale ważne jest, aby zrozumieć, że zajęcia prowadzone przez dorosłych nie są tak dobre, jak samodzielnie wymyślanie dialogów i sytuacji.
Często czujemy, że musimy stale wchodzić w interakcje lub zabawiać dzieci, ale ważne jest, aby zrozumieć, że zajęcia prowadzone przez dorosłych nie są tak dobre, jak samodzielnie wymyślanie dialogów i sytuacji.
fot. istock.com

#2 Zabawa na świeżym powietrzu

Spędzanie czasu na łonie natury pomaga rozwijać umiejętności, takie jak słuchanie, uwaga, regulowanie emocji i umiejętność współpracy. Zabawa w naturalnym środowisku, takim jak kałuże, błoto, deszcz, śnieg i trawa, zapewnia niesamowite naturalne wrażenia sensoryczne, których dzieciom często brakuje w dzisiejszych czasach. Zamiast placu zabaw wybierz wycieczkę na łono natury lub pole do zabawy.

#3 Czas bez dorosłych

Dzieci potrzebują czasu na samodzielną zabawę oraz przestrzeni z dala od dorosłych. Aby mogły wejść w stan płynnej zabawy, potrzebują sporo czasu, który nie będzie niczym przerywany. Zastanów się nad znalezieniem miejsca w domu, które zapewni dzieciom przestrzeń z dala od dorosłych, aby mogły skupić się na sobie.
Zobacz więcej: Gdy dziecko boi się dentysty...

#4 Zdrowe podejmowanie ryzyka

Podejmowanie ryzyka w młodym wieku pozwala dzieciom nauczyć się radzić sobie z trudnościami, gdy są starsze, a jego brak może prowadzić do strachu lub agresji. Zdrowe ryzyko jak bieganie, upadanie, przewracanie się lub skakanie z wysokości zachęca do wyjścia ze strefy komfortu. To wszystko, co wywołuje odrobinę strachu, sprawia, że dzieci muszą nauczyć sobie radzić same. Pozwolenie im na trochę więcej swobody podczas wspinania się po zjeżdżalni, zeskakiwania z kanapy lub balansowania na powalonym drzewie to prosty sposób, aby pomóc im zbudować pewność siebie oraz siłę psychiczną i emocjonalną.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie