3 rzeczy, które pomogą twojemu dziecku przebrnąć przez naukę zdalną

Jak przetrwać szkołę online?
3 rzeczy, które pomogą twojemu dziecku przebrnąć przez naukę zdalną
fot istock.com
28.12.2020
Dominika Stanisławska

Nie ma co ukrywać – miesiące nauki zdalnej przynoszą więcej szkód niż korzyści. Całe dnie przed komputerem, z dala od znajomych, wpędzają młodych ludzi we frustrację, a w dalszej perspektywie w depresję. Młodzież od wielu lat słyszała, że ma odejść od komputera, a teraz ze względu na pandemię COVID-19 musi przed nim siedzieć po kilkanaście godzin. Nie wiadomo, czy sytuacja zmieni się nawet w ferie, bo jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji, młodzież poniżej 16 roku życia, nie może się samodzielnie przemieszczać w godzinach 8-16. Rząd obecnie nie ujawnia, czy przepis ten zostanie na ferie, co byłoby tragiczne w skutkach dla młodych ludzi. Jak pomóc dziecku przeżyć naukę online?
Zobacz więcej: Kreatywność jest jedną z najważniejszych umiejętności na każdym etapie życia!

3 rzeczy, które pomogą dziecku przetrwać naukę online

#1 Jeśli twoje dziecko, nie chce uczestniczyć w zajęciach online…

Unikaj ogólnych pytań, takich jak „jak tam szkoła?” Zamiast tego znajdź chwilę dla dziecka i powiedz, że szkoła wygląda teraz inaczej, ale warto rozważyć jej plusy, jak np.: późniejsze wstawanie. Jeśli Twoje dziecko ma dość lekcji online, dowiedz się, kiedy może zrobić kilka przerw i wykorzystaj ten czas na czynności bez technologii, takie jak rysowanie, rozciąganie lub chodzenie na spacer.
Jeśli nie wiesz, skąd frustracja lub zdezorientowanie zadaniem, wyślij e-mail do nauczyciela, aby wymyślił strategię, która pomoże twojemu dziecku zrozumieć zadanie.
fot. istock.com

#2 Jeśli twoje dziecko denerwuje się, gdy próbujesz pomóc

Twoje dobre intencje mogą zostać odebrane jak wtrącanie się i pokazywanie, że twoje dziecko nie umie czegoś zrobić. Aby uniknąć takich sytuacji, spróbuj zadawać otwarte pytania. Jeśli twoje dziecko ma problemy z odpowiedzią zasugeruj, aby spojrzało na wytyczne nauczyciela lub przeczytało pytanie ponownie. Jeśli nie wiesz, skąd frustracja lub zdezorientowanie zadaniem, wyślij e-mail do nauczyciela, aby wymyślił strategię, która pomoże twojemu dziecku zrozumieć zadanie.
Zobacz więcej: Urodziła wymarzoną córkę. 11 dni po tym wydarzeniu zmarła

#3 Jeśli twoje dziecko jest wycofane

Jeśli twoje dziecko mówi, że się nudzi, poproś je o użycie innych słów, które opisują, jak się czują. „Znudzony” może oznaczać, że dzień nie jest wyzwaniem lub dziecko nie rozumie pracy, jaką ma do wykonania. Kiedy widzisz, że twoje dziecko jest niespokojne lub przygnębione, powiedz mu, co zauważyłaś, i zapytaj, czy to prawda. Następnie omów możliwe strategie walki z tym stanem włącznie z wizytą u terapeuty.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie