4 rzeczy, których nie powinniśmy mówić naszym dzieciom

Mogą naprawdę zranić.
4 rzeczy, których nie powinniśmy mówić naszym dzieciom
fot. istock.com
10.12.2020
Dominika Stanisławska

Jako rodzice staramy się, aby nasze dzieci były szczęśliwe i miały udane dzieciństwo. Podejmujemy wiele decyzji i wypowiadamy wiele słów - wiele z nich niezamierzonych lub głęboko zakorzenionych w kulturze. To, w jaki sposób reagujemy na różne emocje dziecka i co do niego mówimy, będzie miało ogromny wpływ na jego zachowania w przyszłości.
Zobacz więcej: 
O czym śnią dzieci?

4 rzeczy, których nie powinniśmy mówić naszym dzieciom

#1 Nie becz

Pomijając to, że nie jest to zbyt uprzejma forma w stosunku do naszego dziecka, to mówienie, że płacz jest czymś złym, podczas gdy dziecko ma potrzebę wypłakania się, może naprawdę zranić. Najczęściej zdanie jest wypowiadane do synów, chociaż i rodzicom córek zdarza się powiedzieć. Jest to złe, bo w ten sposób dziecko uczy się, by nie wyrażać swoich emocji. Niezależnie od tego, czy są źli, smutni, czy coś ich boli mają nie płakać, chociaż mają taką potrzebę.
Niezależnie od tego, czy są źli, smutni, czy coś ich boli.
fot. istock.com

#2 A nie mówiłam

Typowa odpowiedź rodzica. Ma świadczyć o tym, że rodzice zawsze i bezwzględnie mają rację, bo mają większe doświadczenie życiowe. Nawet dorośli używający tego zdania między sobą potrafią się zirytować, a co dopiero, gdy sprawa dotyczy dzieci (chyba, że twoja pociecha jest oazą spokoju). Dopóki dziecko jest bezpiecznie nie zabraniajmy, a gdy coś pójdzie nie tak nie używajmy słów “a nie mówiłam” jako karty przetargowej. 

#3 Zaraz cię oddam

Kolejne zdania z tego samego worka to “bo cię pan zabierze” oraz “zaraz cię zostawię”. Dlaczego to złe i przynosi odwrotny skutek? Straszenie dziecka obcymi ludźmi powoduje, że traci ono poczucie bezpieczeństwa i zastanawia się nie tylko nad przynależnością do rodziny, ale też, czy rodzice naprawdę je kochają. Jeśli dziecko jest niegrzeczne, to warto wyjaśnić konsekwencje zachowania, które zostaną wyciągnięte w domu.
Zobacz więcej: 
Jak odstawić dziecko od piersi?

#4 Nie, bo nie

Zanim powiemy “nie” warto przygotować sobie odpowiednią argumentację. Proszę wyobrazić sobie rozmowę w pracy między dorosłymi, którzy w ten sposób ze sobą rozmawiają. To, że dziecko ma mniejszą wiedzę życiową, nie oznacza, że nie zrozumie, co się do niego mówi. Argument “nie, bo nie” powoduje u dzieci złość - tak samo jak u dorosłych. Jeśli radzimy sobie z powiedzeniem “nie, bo za chwilę będzie obiad”, to dlaczego w innych sytuacjach nie potrafimy znaleźć równie prostego wyjaśnienia, a wolimy podpierać się otartym i bezsensownym schematem?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie