Skuteczne sposoby na usypianie maluchów [Ekspert radzi]

Zasypianie nigdy nie było przyjemniejsze!
Skuteczne sposoby na usypianie maluchów [Ekspert radzi]
fot. istock.com
16.11.2020
Katarzyna Lemanowicz

Zdecydowana większość małych pociech już od okresu niemowlęcego potrzebuje wsparcia dorosłych w zakresie regularnego zasypiania. Kluczowe w rozwiązaniu tego problemu jest wypracowanie przez rodziców wieczornej rutyny oraz zadbanie o przestrzeń dziecka podczas snu. Eksperci zalecają również wykorzystywanie usypiaczy, które pozwolą dziecku poczuć się bezpiecznie dzięki znajomym odgłosom. 

Skuteczne sposoby na usypianie maluchów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, marka Fisher-Price stworzyła wyjątkową przytulankę Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną”, który wykorzystuje uspokajającą muzykę i delikatne światło by nauczyć malucha samodzielnie zasypiać.

Zobacz więcej: 10 zdań, które budują zaufanie dzieci do rodziców

Jednym z najczęstszych problemów, z którym przychodzi się mierzyć rodzicom, jest wypracowanie odpowiedniego rytmu snu u dziecka. Gdy maluch śpi, w jego ciele zachodzi szereg ważnych procesów niezbędnych do jego prawidłowego rozwoju.

Nocne wybudzenia - skąd się biorą?

Badania wskazują, że w pierwszych latach życia aż 40% maluchów boryka się z nocnymi wybudzeniami. Przyczyn tego problemu należy najczęściej szukać wśród nieodpowiednich  nawyków związanych z kładzeniem dziecka spać. Warto zaznaczyć, że niestety nie ma złotej metody na usypianie maleństwa, natomiast istnieją pewne sposoby, które sprawdzają się u większości. Według psycholog dziecięcej dr Aleksandry Piotrowskiej sposób wspomagania zasypiania maluszka należy przede wszystkim dostosować do wieku dziecka.

Króliczek usypianka - Fisher price

fot. Materiał prasowy

Wśród rodziców niemowląt, popularną metodą jest często wspólne spanie ze swoją pociechą. O ile takie rozwiązanie jest wygodne, bo daje im możliwość szybkiego reagowania na nocne pobudki malucha, o tyle stwarza problemy na późniejszym etapie, gdy dziecko trzeba nauczyć samodzielnego spania. Kluczem do sukcesu dla wszystkich rodziców małych pociech jest wypracowanie wieczornego rytuału, który na stałe wpisze się w plan dnia rodziny. Przykładowa rutyna może wyglądać następująco: kąpiel, pożegnanie z rodzeństwem, przeczytanie bajki, wysłuchanie kołysanki, buziak na dobranoc, otulenie kołderką w określony sposób.  Tak stworzony powtarzalny ciąg czynności pozwoli maleństwu się wyciszyć, uspokoić i zrozumieć, że nadchodzi pora na nocny odpoczynek.

Zobacz więcej: Jak pomóc dziecku z ADHD w nauce zdalnej?

Zasypianie a otoczenie - jaki ma wpływ?

Równie ważnym czynnikiem wpływającym na sprawne zaśnięcie maleństwa jest jego otoczenie. Jego przygotowanie należy zacząć od usunięcia z łóżeczka wszystkich niepotrzebnych, rozpraszających przedmiotów. Zabawki i związane z nimi aktywności nie przywołują na myśl spokojnego odpoczynku, dlatego na czas snu nie powinny znajdować się blisko maleństwa.

Króliczek usypianka Fisher Price - zalety

Jedynym rodzajem akcesoriów, zalecanym na tą okazję przez ekspertów są tzw. usypiacze takie jak np. Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną”. Aby wspomóc proces zasypiania, ta mięciutka przytulanka wydaje z siebie cztery kojące dźwięki, w tym m.in. biały szum, który pozwala maluchowi szybko i bezstresowo odpłynąć w głęboki sen. Playlista z 20 minutami muzyki została opracowana we współpracy z ekspertami w dziedzinie snu. Dodatkowo brzuszek króliczka podświetla się różnymi kolorami, dzięki którym maluchy wiedzą, kiedy pora zasypiać, a kiedy można wstać. Co ważne, rodzice mogą sterować Króliczka Usypiankę w swoich telefonach za pomocą intuicyjnej aplikacji Smart Connect, bez zakłócania snu dziecka. Usypiacz przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 18 miesięcy. Kolejną zaletą Króliczka jest fakt, że można prać go w pralce, po wyjęciu części elektronicznej. Najnowsza propozycja od Fisher-Price pomoże rodzicom kształtować zdrowe nawyki sprzyjające zaśnięciu malucha, aby ten mógł zregenerować siły na kolejny dzień pełen przygód.

Jak zapewnić spokojny sen dziecka?

fot. Materiał prasowy

Kochane SuperMamy - jakie są wasze sposoby na spokojny sen domowników?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie