Jak rozmawiać z dziećmi o puszczaniu... bąków?

Jak rozmawiać z dzieckiem na ten temat?
Jak rozmawiać z dziećmi o puszczaniu... bąków?
fot. istock.com
06.11.2020
Dominika Stanisławska

Dla dzieci każdy temat do rozmowy jest ciekawy. Nasze pociechy nie tylko zastanawiają się nad funkcjami organizmu, ale też nad tym, co z nich wychodzi, dlatego warto przygotować się na rozmowę o... bąkach. Jak to zrobić?
Zobacz więcej: Kakao w diecie dziecka - czy należy je wprowadzać?

Dlaczego dzieci żartują z puszczania bąków?

Przede wszystkim dziecko nie jest świadome funkcji, jakie spełnia organizm. Coś, co jest dla niego nieznane, będzie starało się stłumić żartami. Ma to ścisły związek z dezorientacją i jest to normalna reakcja psychologiczna, która ma nas bronić.

Jak rozmawiać z dziećmi o bąkach?

Użyj obrazków i książek

Coraz więcej bajek dla dzieci porusza temat robienia kupy i puszczania bąków. Autorzy w delikatny i rzeczowy sposób wyjaśniają działanie naszego organizmu, ale na tyle łatwo, aby dziecko mogło spokojnie zrozumieć temat. Jeśli rodzice znają odpowiednio proste słowa, mogą sami spróbować wyjaśnić, skąd się biorą gazy. Pomocne mogą też okazać się książki edukacyjne, które opisują układ trawienny od jamy ustnej po odbyt, dlatego warto wspierać się dostępnymi materiałami.
Pomocne mogą też okazać się książki edukacyjne, które opisują układ trawienny od jamy ustnej po odbyt, dlatego warto wspierać się dostępnymi materiałami.
fot. istock.com

Używaj prostych terminów

Zamiast mówić o „gazach”, mów o „bąkach” lub „pierdzeniu”. Dziecko od razu zrozumie, co masz na myśli. Z czasem możesz wprowadzać terminy medyczne, ale na poziomie 4-letniego dziecka zdanie „Wszyscy puszczamy bąki.” będzie zrozumiałe. Jest to zdanie, które ma nie tylko przesłanie edukacyjne, ale jest też zabawne.

„Wszyscy puszczamy bąki”

Zapewnij swoje dziecko, że jest to naturalna reakcja organizmu. Puszczanie baków, to nic innego, jak wydalanie gazów nagromadzonych w jelitach.
Zobacz więcej: 24 października Światowy Dzień Walki z Otyłością - a polskie dzieci tyją najszybciej w Europie!

Powiedz o pokarmach, które powodują gazy

Dziecko lepiej zrozumie temat, gdy opowiesz też, jakie produkty powodują gazy. Wymień przede wszystkim rośliny strączkowe, np.: fasolę. Inne produkty, to fast foody, napoje gazowane, guma do żucia, niektóre warzywa i produkty pełnoziarniste. Jeśli dziecko zapyta o zapach bąków, powiedz po prostu, że w ludzkich organizmach są bakterie odpowiedzialne za zapachy, dlatego bąki brzydko pachną.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie