Po porodzie stajemy się zupełnie innymi osobami

Naukowcy nie mają wątpliwości.
Po porodzie stajemy się zupełnie innymi osobami
fot. istock.com
04.11.2020
Dominika Stanisławska

Każda kobieta, która została mamą niekoniecznie może zauważyć zmianę w swoim charakterze. Mimo to, osoby wokół niej widzą doskonale, jak bardzo świeżo upieczone mamy się zmieniają. Będąc w ciąży kobiety martwią się o utratę tożsamości, ale kiedy pojawia się dziecko, po prostu wszystko się zmienia – zwłaszcza kobieta. Naukowcy nie mają złudzeń, że zmiany dotyczą nie tylko charakteru, ale też innych części nas.
Zobacz więcej: 3 rzeczy, o których trzeba pamiętać słuchając swoich dzieci

Zmiana o 180 stopni

Nie ma czemu zaprzeczać. Kiedy rodzi się dziecko całe twoje życie staje na głowie. Zmieniają się twoje priorytety, z czego nie każda kobieta jest zadowolona. Nagle nie możesz wyjść z domu kiedy chcesz, bo nie możesz zostawić dziecka samego lub wziąć go ze sobą. Przed ciążą głównym zmartwieniem były awanse i zdobyciu szczytu w karierze, to po porodzie zastanawiasz się, jak osiągnąć balans między pracą a macierzyństwem. Badania „Scientific American” dowodzą, że prawie wszystkie samice ssaków przechodzą zmiany podczas ciąży i po porodzie. Ponadto hormony spowodowane laktacją zmieniają rozmiar neuronów w niektórych regionach mózgu oraz doświadczenie porodu poprawia pamięć i zdolność uczenia się.
Ponadto hormony spowodowane laktacją zmieniają rozmiar neuronów w niektórych regionach mózgu oraz doświadczenie porodu poprawia pamięć i zdolność uczenia się.
fot. istock.com

Zmiana priorytetów

Niektórzy twierdzą, że mimo zmian, to ciąża powoduje obsesyjne myślenie o nich. Podczas ciąży masz jeszcze czas na wiele rzeczy, możesz nadal robić to co lubisz. Po porodzie życie ma szalone tempo, dlatego nie ma już czasu na rozmyślania o utracie własnej tożsamości. Może to nie dziecko powoduje zmiany, ale ogólnie sytuacja i nowa rola, która stawia nas w nieznanych dotąd okolicznościach. Możliwe, że rdzeń tożsamości pozostaje ten sam, ale zachodzą w nas zmiany emocjonalne. Macierzyństwo niekoniecznie musi się kojarzyć z ograniczonym czasem. Powinno się kojarzyć z lepiej wykorzystywanym czasem. Jeśli chcesz coś zrobić, to musisz zanim dziecko wstanie lub gdy pójdzie spać. Zdecydowanie lepiej zarządza się czasem, gdy wiesz, że ktoś bezgranicznie potrzebuje twojej uwagi i troski. Przyszłe matki stresuje tez to, że nie będą w stanie poruszać innych tematów, niż temat dziecka. Wiele kobiet, kiedy wyrwie się z domu, mimo iż bardzo nie chce rozmawiać o dzieciach, i tak bezwiednie to robi. Czy czyni je to mniej inteligentnymi? Zdecydowanie nie.
Zobacz więcej: Czy umieszczanie zdjęć dzieci w mediach społecznościowych to dobry pomysł?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 05.11.2020 13:48
Staram się łączyć te 2 kwestie, jestem mamą, mój syn ma 2,5 roku, przed urodzeniem go bardzo dobrze zarabiałam, ale mam wrażenie, że dopiero teraz moja kariera naprawdę nabiera tempa i pracodawcy mnie doceniają... szybko znalazłam prace po macierzyńskim, teraz aktualnie ją zmieniłam na wyższe stanowisko, lepsze perspektywy rozwoju i znacznie korzystniejsze warunki finansowe, jestem w stanie być niezależna finansowo gdyby moje życie nagle się zmieniło, jestem tez odpowiedzialną mamą i dbam o to żeby moje dziecko nie było cały dzień poza domem, dlatego zaczynam pracę w dość wczesnych godzinach i znalazłam ją blisko domu, wszystko da się pogodzić, trzeba tylko ogarnąć życie i wyznaczać sobie cele!
odpowiedz
Polecane dla Ciebie