Jak być lepszym rodzicem?

Bo przecież trudno wychować dziecko, będąc przywiązanym do telefonu.,,
Jak być lepszym rodzicem?
fot. istock.com
10.10.2020
Dominika Stanisławska

Obecne czasy wymagają większego skupienia na dzieciach. Jak poradzić sobie z ich dorastaniem? Zamiast koncertować się na przyszłości i tym, co będzie, poświęć czas temu, co jest teraz. Nie martw się o to, że twoja córka za 4 lata będzie randkować albo twój syn będzie imprezować do późna z kolegami. Jeśli nie zainteresujesz się swoim dzieckiem tu i teraz, nie ma szans, aby w przyszłości wiedzieć, kim tak naprawdę jest twoje dziecko.
Zobacz więcej: Walczące rodzeństwo - jak skutecznie załagodzić spór?

Jak być lepszym rodzicem?

Bądź wzorem do naśladowania

Twoje dziecko uczy się poprzez obserwację świata. Chce być takie jak ty, dlatego wszystko, co do niego powiesz zostanie z nim na zawsze. Traktuj je dobrze, bądź miły dla innych – zobaczysz w dziecku swoje odbicie. Jeśli popełnisz błąd nie wstydź się do niego przyznać. Nikt z nas nie jest idealny. Ponadto zawsze mów prawdę, nawet tę najgorsza. Twoje dziecko będzie z tobą w przyszłości szczere, jeśli ty teraz będziesz z nim szczery.
Twoje dziecko będzie z tobą w przyszłości szczere, jeśli ty teraz będziesz z nim szczery.
fot. istock.com

Zacznij sobie ufać

Twój instynkt rodzicielski jest niezawodny. Zacznij sobie ufać, a szybko zobaczysz, że przynosi to pożądane efekty. Jeśli czujesz, że coś może być złe dla twojego dziecka jasno to zakomunikuj i postaw granice – nawet gdyby miło się to skończyć kłótnią. Pamiętaj o tym, że wszystko co robisz, jest dla ich dobra, a niektóre zachowania trzeba kontrolować lub do nich nie dopuszczać.

Bądź wdzięcznym rodzicem, a będziesz mieć wdzięczne dziecko

Ucz swoje dzieci, że nic nie przychodzi za darmo, mówienie „proszę” i „dziękuję” jest tak samo ważne, jak dbanie o higienie, a inni ludzie mogą mieć różne zdania na ten sam temat. Każde dziecko jest skarbem, ale żadne nie jest pępkiem świata. Im szybciej nauczysz tego swego dziecka, tym szybciej ono zacznie w ten sposób myśleć i dbać nie tylko o swoje potrzeby, ale dostrzegać i rozmieć potrzeby innych.
Zobacz więcej: Jak nauczyć dziecko dbania o rzeczy i porządek? Poznaj kilka prostych wskazówek!

Spędzajcie razem czas

Jak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem, wie tylko ten, kto ma konflikt ze swoim nastolatkiem. Potrzeby dzieci zmieniają się wraz z wiekiem, dlatego warto codziennie interesować się, tym co robiło nasze dziecko, czego się nauczyło oraz co sprawiło mu przyjemność. Bez tego ciężko będzie w przyszłości określić, czy pociecha woli wspinać się na ściance, czy łowić ryby.

SONDA
Codziennie poświęcasz czas swojemu dziecku?
Codziennie poświęcasz czas swojemu dziecku?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie