Czym się kierować wybierając imię dla dziecka?

Wybór imienia to poważna decyzja.
Czym się kierować wybierając imię dla dziecka?
fot. istock.com
24.09.2020
Dominika Stanisławska

Już od pierwszych dni ciąży zastanawiasz się, nie tylko nad płcią dziecka, ale także nad imieniem. Wybór imienia to ważna decyzja nie tylko dla ciebie, ale także dla malucha. W końcu to, jak je nazwiemy, będzie mu towarzyszyć przez całe życie. Trzeba więc zrobić wszystko, aby nie skrzywdzić dziecka i wybrać takie, które nie będzie w przyszłości budziło zdziwienia lub śmiechu.
Zobacz więcej: Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Szukaj w ojczystym języku

Była moda na zagraniczne imiona, co spowodowało wysyp Brajanów i Dżesik, które obecnie wzbudzają śmiech i drwiny, a jednocześnie są katorgą dla dziecka. Nie dość, że często zagraniczne imiona są pisane z błędami, to jeszcze nie pasują do nazwiska. Ciężko nie zaśmiać się słysząc Brajana Kowalskiego. Warto szukać w ojczystym języku, bo zagraniczne imiona nie sprawdzają się w polskim języku. Jeśli imię będzie jednoznacznie źle kojarzone, to dziecko po osiągnięciu pełnoletności i tak je zmieni. Język polski obfity jest w imiona dla chłopców i dziewczynek, dlatego z łatwością wybierzesz jakieś idealne dla swojej pociechy.
Nie dość, że często zagraniczne imiona są pisane z błędami, to jeszcze nie pasują do nazwiska.
fot. istock.com

Imię i nazwisko, jak powinny brzmieć?

Wybierając imię dla dziecka, trzeba też pamiętać o tym, żeby pasowało do nazwiska. Warto dać krótkie imię, jeśli jest krótkie nazwisko. Problem pojawia się, gdy nazwisko jest długie, a imię też wybraliśmy kilkusylabowe. Może to być problem przy przedstawianiu się, bo za pierwszym razem nikt nie zapamięta długiego imienia i nazwiska. Imię poza tym, że powinno pasować do nazwiska, to powinno także dobrze się kojarzyć. O tym aspekcie też warto pamiętać.
Zobacz więcej: Grzeczne dziecko. Czy na pewno chcemy, aby takie było?

Nowoczesność a tradycja

Kierować się modą i nowoczesnością, czy szukać w tradycyjnych imionach? Tu pomogą rankingi najpopularniejszych imion, np.: Antoni to piękne tradycyjne imię, tak jak Franciszek. Jednak od kilku lat jest zatrzęsienie Antków i Franciszków w spisie, dlatego warto poszukać w innych imionach, których jest naprawdę dużo. Taka sama sytuacja jest z dziewczynkami. Od kilku lat z pierwszych pozycji nie schodzą imiona Aleksandra, Julia i Natalia.

Niezależnie od tego, jakie imię wybierzesz, warto kierować się rozsądkiem, a nie modą lub zdaniem rodziny. Wybierz takie imię, które nie będzie budziło śmiechu, a także nie będzie miało wiele wspólnego z modą, która przemija.

SONDA
Masz już wybrane imię dla dziecka?
Masz już wybrane imię dla dziecka?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie