Czy to dobrze, że twoje dziecko widzi cię nago?

Mimo zmieniającego się świata, ten temat to tabu.
Czy to dobrze, że twoje dziecko widzi cię nago?
fot. istock.com
24.09.2020
Dominika Stanisławska

Wielu rodziców nie akceptuje nagości i często ukrywa się przed dzieckiem. Szczególnie, jeśli chodzi o rodzica przeciwnej płci. Rodzą się wtedy pytania, czy to ok, że jestem nago przy dziecku? A co jeśli w jakiś sposób je krzywdzę? Jest to trudny temat dla rodziców, zwłaszcza, jeśli dzieci są coraz starsze. Wyjaśniamy, kiedy należy ukrywać się z nagością przed dzieckiem.
Zobacz więcej: Jaki wpływ na odporność dziecka ma dieta?

Gdzie jest granica nagości?

To, w jaki sposób poruszamy się po domu, czy w ubraniu, czy negliżu zależy od rodzica i to on wyznacza granice, jakie panują. Trzeba jasno powiedzieć, że nagość dotyczy tylko tego domu i członków rodziny. Jeśli w domu są goście, to mogą nie czuć się komfortowo, jeśli będziemy przy nich w bieliźnie. To samo tyczy się innych domów, gdzie nagość może być w ogóle niezaakceptowana. Jednak dla niektórych rodziców to, że dziecko po 4 roku życia może zobaczyć ich nago jest niekomfortowe – i to też jest zrozumiałe. Jeśli czujemy się komfortowo będąc nagimi przy dziecku, to nie ma powodów do zakrywania się. W końcu każdy z nas wygląda tak samo.
Jeśli nie udzielimy pełnej odpowiedzi to nasze dziecko nie przyjdzie do nas następnym razem z pytaniem, a zacznie szukać informacji w innych źródłach – często mało wiarygodnych.
fot. istock.com

Bądź gotowy na pytania

W wieku ok. 3 lat dzieci zaczynają interesować się swoim ciałem – jego wyglądam i funkcjonowaniem. Zainteresowanie dotyczy burza, nosa, ale także okolic intymnych. Kiedy dzieci widzą nagie ciało, od razu zaczynają zadawać pytania. Dlaczego jedne ciała są owłosione, inne nie. Dlaczego kobiety nie mają penisa? To dobry moment na przeprowadzanie rozmów na temat cielesności. Później nie trzeba będzie oficjalnie zaczynać tematu, a wystarczy nawiązanie. Aby zachować pozytywne podejście do tematu, trzeba odpowiadać rzeczowo na pytania, a nie wymijająco. Jeśli nie udzielimy pełnej odpowiedzi to nasze dziecko nie przyjdzie do nas następnym razem z pytaniem, a zacznie szukać informacji w innych źródłach – często mało wiarygodnych.

Perfekcyjna niedoskonałość

Dzieci i tak są narażone na nagość, która odbiega od tego, jak w rzeczywistości wyglądamy. Seksualizacja jest już tak daleko posunięta, że im wcześniej zaczniemy wyjaśniać, że ciała nie są doskonałe, tym lepiej dla naszych dzieci. Okładki magazynów, a także ich zawartość, pełne są zdjęć po retuszu, dlatego jeśli będziemy pokazywać prawdziwe ciała, nasze dziecko nie nabawi się kompleksów w przyszłości i przejdzie przez okres dojrzewania bez większego szwanku.
Zobacz więcej: Co zrobić, gdy dziecko jest agresywne?

Dzieci mówią więcej

Dzieci są najlepszym przewodnikiem, jeśli chodzi o uczucia i fizyczność. Możesz od razu zrozumieć, że nagość już nie jest dobra, w momencie, kiedy ono zaczyna się odwracać, kiedy się przebiera. Ponadto zacznie zamykać drzwi do swojego pokoju, a kiedy ty się będziesz przebierać, pospiesznie zostawi cię samego.

SONDA
Chodzi nago przy dziecku?
Chodzi nago przy dziecku?

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie