Koronawirus w polskich szkołach. MEN uspokaja

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania rodziców. Sprawdźcie, czy MEN rozwiał wszystkie wątpliwości.
Koronawirus w polskich szkołach. MEN uspokaja
fot. istock.com
02.09.2020
Dominika Stanisławska

Powrót dzieci do szkół odbywa się w stresie, protestach rodziców i nauczycieli, ale co najgorsze w środku szalejącej pandemii. Statystyki mówią same za siebie. Na przełomie marca i kwietnia, kiedy ogłoszono zamykanie szkół przypadków zakażenia koronawirusem było ok. 260 w Polsce. Obecnie ta liczba powoli dobija do 20 tys. zakażeń, a Minister edukacji Dariusz Piontkowski nie podjął decyzji o ponownym nauczaniu zdalnym. W sumie od 4 marca zakażonych zostało ponad 67 tys. osób, a zmarło 2058 osób.

Q&A, pytania rodziców - odpowiedzi MEN

Czy w obawie przed zakażeniem mogę nie posłać zdrowego dziecka do szkoły?

Obawa przed zakażeniem/chorobą nie może być powodem, aby zdrowe dziecko nie poszło do szkoły.

Czy uczniowie muszą nosić w szkole maseczki?

Nie. Nie ma takiego zalecenia, aby obowiązkowo w każdej szkole, w miejscach wspólnych, wszyscy uczniowie czy nauczyciele musieli nosić osłonę nosa i ust. 

Natomiast tam, gdzie warunki szkolne lub lokalne, (np. wielkość budynku, infrastruktura szkolna czy zwiększony stan zagrożenia epidemicznego) będą wskazywały na to, że trzeba podjąć dodatkowe środki ostrożności, wtedy dyrektor powinien zalecić osłony nosa i usta w miejscach wspólnych, takich jak korytarze, klatki schodowe czy szatnie.

Szkoła i koronawirus - MEN odpowiada

fot. istock.com

Czy jest uzasadnienie, aby odsunąć od pracy nauczycieli, pracowników szkoły, placówki po 60. roku życia?

Sam wiek nauczyciela, czy pracownika szkoły nie jest przesłanką, aby odsunąć go od świadczenia pracy. Faktem jest, że osoby te według danych epidemiologicznych są narażone na większe ryzyko ciężkiego przebiegu zachorowania na COVID-19. Zgodnie z wytycznymi GIS, w miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).

Czy uczniowie przewlekle chorzy (np. z deficytem odporności) na co dzień uczęszczający do szkoły powinni uczestniczyć w lekcjach stacjonarnych?

Decyzja powinna być podjęta na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem z chorobą przewlekłą.

Zobacz więcej: NAJCZĘSTSZE emocjonalne BŁĘDY POPEŁNIANE przez MAMY

Kto powinien pilnować odizolowanego ucznia, który ma objawy choroby? Czy trzeba zachować odstęp i nałożyć maseczkę?

Jeżeli u dziecka, przebywającego na terenie szkoły, podejrzewa się infekcyjną chorobę wirusową, to funkcję tę pełni osoba wyznaczona zgodnie z procedurami ustalonymi przez dyrektora szkoły. Opiekun przebywający w tym samym pomieszczeniu powinien zachować dystans wynoszący min. 2 m, zakryć usta i nos maseczką.

Co z uczniami w klasie, gdy jeden z nich zostanie zakażony?

W sytuacji, gdy jeden z uczniów zachoruje na COVID-19, kwarantannie będą musieli poddać się pozostali uczniowie z tej klasy. Wówczas prowadzenie dla nich zajęć w formie zdalnej będzie jedyną możliwością kontynuowania nauki. Nauka stacjonarna dla innych klas w danej szkole uzależniona zostanie od tego w jakim stopniu byli oni narażeni na zakażenie.

Decyzja przejścia na kształcenie w formie mieszanej (hybrydowej) będzie przedmiotem indywidualnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, na podstawie przedstawionych przez dyrektora szkoły konkretnych rozwiązań dotyczących organizacji zajęć szkolnych.

Zobacz więcej: Wakacje od nauki? 4 sposoby, by zachęcić dziecko latem do nauki języka

Rok szkolny inny niż pozostałe

To tylko niektóre z pytań i odpowiedzi. Zachęcamy do zapoznania się z całą informacją, która została udostępniona przez Ministerstwo - znajdziesz ją tutaj. Chociaż większość obowiązków związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 i tak została przerzucona na dyrektorów szkół.

źródło: www.gov.pl

SONDA
Jesteś za nauczaniem zdalnym czy stacjonarnym od 1 września?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 1 / 5
gość (Ocena: 1) 02.09.2020 18:21
Przesada ztym covidem,oto im chodzi by nas powykanczac wtych maseczkach i bez dostępu do lekarzy,sprzedawczyki
odpowiedz
Polecane dla Ciebie