5 głównych wytycznych organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach

Czy w dobie pandemii koronawirusa, nasze dzieci są w żłobkach bezpieczne?
5 głównych wytycznych organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach
fot. istock.com
20.05.2020

Świat powoli budzi się z uśpienia i powraca do względnej normalności, weszliśmy w kolejny etap odmrażania gospodarki. 18 maja otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz część lokali gastronomicznych. Rodzice wracają do pracy i coraz częściej stają przed wyborem: czy posyłać z powrotem dziecko do żłobka, zatrudnić nianię, czy może skorzystać z dodatkowej pomocy dziadków i rodziny?

Wszyscy wiemy, że namówić dwuletniego szkraba do przestrzegania podstawowych zasad higieny, tak by nie brało do buzi zabawek czy nie przytulało opiekunek lub innych dzieci, jest nie tyle ekstremalnie trudne, co właściwie niemożliwe. Pojawia się więc pytanie, czy w dobie pandemii koronawirusa, nasze dzieci są w żłobkach bezpieczne?

Przypominamy listę najważniejszych wytycznych, opublikowanych na początku maja przez Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), które muszą spełnić placówki opieki nad dziećmi do lat 3.

5 głównych wytycznych organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach

#1 Ograniczenie liczebności grup i wielkości sal

Zgodnie z wytycznymi GIS w jednej grupie może przebywać maksymalnie 12 dzieci, a wielkość pomieszczenia, w której przebywają i bawią się dzieci nie powinna być mniejsza niż 4 m2 przypadające na 1 dziecko i każdego opiekuna. Dodatkowo, każda grupa powinna mieć przypisaną na stałe jedną salę oraz wyznaczonych, nie zmieniających się opiekunów.

#2 Higiena i stała dezynfekcja pomieszczeń

Z sal powinny być usunięte wszystkie zabawki i przedmioty, których nie da się skutecznie uprać i zdezynfekować. Pomieszczenia, w których przebywają dzieci powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę. Pamiętajcie też o tym, aby Wasza pociecha nie przynosiła do żłobka żadnych niepotrzebnych zabawek i przedmiotów.

Dziecko w żłobku

fot. istock.com

#3 Środki ostrożności podczas przyprowadzania i odbierania dziecka

Rekomenduje się aby na wejściu do żłobka placówka udostępniła rodzicom płyn dezynfekujący oraz rękawiczki. Rodzice i opiekunowie powinni przestrzegać obowiązku zakrywania nosa i ust oraz zachowania dystansu minimum 2 metrów w stosunku do innych rodziców, dzieci i pracowników placówki. Do żłobka przyjmowane są jedynie dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych.

#4 Zabawa na świeżym powietrzu

Dzieci mogą korzystać z zabawy na świeżym powietrzu, jedynie w placówkach, które mają wyznaczony plac zabaw w obrębie swojego terenu. Nie można wychodzić z dziećmi na spacery do lasu, parku czy w jakiekolwiek inne miejsce poza terenem podmiotu, w którym sprawowana jest opieka. Dodatkowo, place zabaw i boiska na terenie placówki powinny być regularnie dezynfekowane.

#5 Zasady spożywania posiłków

Personel kuchenny i pomocniczy nie powinien mieć kontaktu z dziećmi. Dzieci powinny spożywać posiłki w trybie zmianowych, tylko w swoich grupach, w bezpiecznych odległościach od siebie. Po każdej grupie powinna nastąpić dezynfekcja powierzchni i sprzętów, a wielorazowe naczynia i sztućce powinny być wyparzone lub umyte w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min 60 stopni.

Spożywanie posiłków w żłobku

fot. istock.com

Przeczytaj szczegółowe wytyczne przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. 

A co wy myślicie? Czy możliwe jest efektywne wdrożenie zasad higieny i środków bezpieczeństwa w placówkach opieki tak aby nasze dzieci były rzeczywiście bezpieczne? Posyłacie już swoje dzieci do żłobków? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.05.2020 11:57
My zdecydowaliśmy się, że dziecko wróci do prywatnego żłobka w zeszłym tygodniu. Niestety praca nie pozwalała nam, aby dłużej opiekować się dzieckiem w domu. Nasza córka dwa dni była sama, a raz z dwójką innych dzieci (jej grupa standardowo liczy 20 osób). Zdecydowana większość rodziców jeszcze się wstrzymuje z tą decyzją. Z tego co obserwuję żłobek zapewnia wszystkie środki bezpieczeństwa, jednak tak naprawdę cały czas się boję czy jest to słuszna decyzja...
odpowiedz
Polecane dla Ciebie