Twoje dziecko wciąż opowiada kłamstwa? Oto 3 powody, dla których wymyśla niestworzone historie

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby raz na zawsze je tego oduczyć.
Twoje dziecko wciąż opowiada kłamstwa? Oto 3 powody, dla których wymyśla niestworzone historie
fot. istock.com
10.12.2022
Katarzyna Lemanowicz

Szczerość to bez wątpienia jedna z najważniejszych cech, jakie można posiadać. To gwarancja dobrej komunikacji i zdrowych relacji z innymi. Z kolei kłamstwo wprowadza brak zaufania, konflikty oraz wzajemne żale i pretensje. Mimo to każdemu z nas zdarzyło się skłamać, albo wciąż zdarza się mówić coś, co jest nieprawdą.

W życiu większości dzieci przychodzi taki wiek, gdy zaczynają opowiadać rzeczy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą. Czasem takie kłamstewka bywają niewinne i są dość zabawne, ale zdarza się też, że dzieci kłamią na naprawdę poważne tematy i za nic w świecie nie chcą przyznać się do prawdy. Dlaczego tak się dzieje? I jak powinien zachować się rodzic, gdy przyłapie swoje dziecko na kłamstwie?

Dlaczego dzieci kłamią? 3 najczęstsze przyczyny

#1 Ćwiczą wyobraźnię i opowiadają różne historyjki

Czy kiedykolwiek usłyszałaś od swojego dziecka, że właśnie wróciło z przejażdżki na jednorożcu? Albo że bałagan w pokoju to sprawka jego przyjaciela, którego nigdy nie widziałaś na oczy? Dzieci mają niesamowicie bogatą wyobraźnię i czasami przedstawiają swoje fantazje jako prawdę. Kiedy dziecko opowiada ci o swojej fantazji, warto spytać np.: “Czy zdarzyło się naprawdę czy to coś, co chciałbyś, aby się wydarzyło?”. Takie pytanie zachęci dziecko do przyznania się, że tak naprawdę to tylko jego fantazja. Warto wspierać dziecko w jego fantazjowaniu, jednocześnie podkreślając, że takie historie to tylko sfera wyobraźni.

#2 Chcą uniknąć konsekwencji

Czy twoje dziecko kiedykolwiek próbowało cię przekonać o tym, że to wcale nie ono wyjadło cały dżem ze słoika, mimo że jego twarz i dłonie są w całości pokryte słodką mazią? Dzieci, podobnie zresztą jak dorośli, często decydują się na kłamstwo tylko po to, aby uniknąć negatywnych konsekwencji swoich działań. Gdy przyłapiesz dziecko na kłamstwie, najpierw daj mu szansę przyznać się do tego, że powiedziało nieprawdę. Możesz powiedzieć np.: “Dam ci minutę na to, abyś się nad tym zastanowił, a potem ponownie zapytam cię o to, co naprawdę się stało”. Czasami dzieci kłamią niemal automatycznie, zwłaszcza kiedy boją się, że wpakują się w tarapaty. Jeśli dasz maluchowi chwilę, aby zastanowił się nad całą sytuacją jest szansa, że wyzna ci prawdę. W takiej sytuacji zawsze warto powiedzieć, że doceniasz szczerość ze strony dziecka, mimo że na pewno było to dla niego trudne.

Dlaczego dziecko kłamie?

fot. istock.com

#3 Chcą komuś zaimponować

Tak dzieje się np. w sytuacji, gdy twoje dziecko opowiada wszystkim kolegom i koleżankom z klasy, że w miniony weekend wraz z rodzicami pojechało na Disneylandu. Albo że ma bogatego wujka w Ameryce, który przysyła mu najdroższe zabawki na świecie, mimo że nie ma to nic wspólnego z prawdą. Takie kłamstwa (albo koloryzowanie pewnych faktów) często mają związek z kompleksami i brakiem pewności siebie. Jeśli dziecko opowiada takie rzeczy, być może robi to dlatego, aby lepiej wpasować się w grupę swoich rówieśników, którzy regularnie dzielą się podobnymi historiami. Chce poczuć się częścią grupy i zostać zaakceptowane. Warto uświadomić dziecku, że takie kłamstwa zazwyczaj mają bardzo krótkie nogi i mogą mieć dla niego przykre konsekwencje, mimo że na początku maluchowi może się wydawać, że taka taktyka jest dla niego bardzo korzystna.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie